Close search

Třídní klaun: Podle nové studie může být právě on to nejchytřejší dítě

Freepik Zdroj: Freepik

Magazín Iflscience píše, že pokud je ve třídě nějaké dítě, které baví ostatní, a někdy lehce vytáčí učitele, možná je právě ono tím nejchytřejším v místnosti.

Každá třída disponuje celým spektrem osobností. Jsou v ní všeobecně oblíbené cool děti. Pak šprti, kteří vědí všechno. A někde mezi nimi najdeme třídní šašky, kteří mají fórek pro každou situaci, a učitelé je moc nemají rádi. Jenže právě tyto děti jsou zřejmě těmi nejchytřejšími v místnosti.

Kdo je nejchytřejší ve třídě?

Když vědci zkoumali víc než 200 tureckých středoškoláků, zjistili, že mezi komediálními schopnostmi dítěte a úrovní inteligence existuje těsné spojení.Zajímala nás především kvalita humoru vytvořeného dětmi, ale hodnocení provedli dospělí,“ vysvětlil vedoucí autor studie Ugur Sak. A dodává, že rodiče a učitelé by si měli být vědomi toho, že pokud jejich děti respektive studenti často tvoří kvalitní humor, je vysoce pravděpodobné, že mají i mimořádnou inteligenci.

Vtipnost se považuje za znak vysoké inteligence a tento pohled je zakořeněný prakticky po celém světě. Alespoň u dospělých. Studie poznamenává, že u dětí se vztah mezi inteligencí a schopností vytvářet humor může lišit. Je to proto, že děti se vyvíjejí různým tempem a jejich vztah k humoru se v různých vývojových fázích různí.

Vědci požádali děti, aby napsaly popisky k deseti karikaturám, které následně sedm odborníků, mezi nimiž byli i karikaturisti, ohodnotilo z hlediska vtipnosti. Srovnání schopnosti dětí vytvářet humor s jejich inteligencí odhalilo vysokou úroveň korelace. Vyšší inteligence, zejména v oblasti všeobecné znalosti a schopnosti verbálního uvažování, tvoří více než dvě třetiny rozdílu v „humoristických“ schopnostech dětí. Bez zajímavosti není ani postřeh, jak se jejich humor liší od dospělých. Zatímco dospělí používají humor k zábavě, děti ho většinou uplatňují k přijetí vrstevníky. Proto se povaha obou druhů humoru liší.

Zdroje informací:
Iflscience.com: "Class Clowns" May Actually Be The Smartest Kids In School, Study Suggests

Nejčtenější články