Close search

Třídenní očista těla, která vám odhalí na čem jste závislí: Díl první “Jak začít”

pixabay Zdroj: pixabay

Očista je pro vaše tělo i mysl příležitost zjistit, jak jste na tom a jak vaše tělo pracuje. Výběr toho, co jíme a pijeme, může být silně ovlivněn emocemi, jimiž reagujeme na stres a nároky každodenního života. Co se stane s naším tělem, když ho odstřihneme od těchto každodenních “drog?” Přinášíme vám první díl seriálu “Očisty těla”, kde se dozvíte, jak začít, co vyhodit ze spíže a co tam naopak doplnit.

Co je to očista?

Je to forma zdravé údržby, která poskytne vašemu trávícímu systému i játrům důležitý odpočinek, který potřebují, aby mohly vyloučit nahromaděné toxiny. Tím, že vyřadíte ze stravy rafinovaný cukr, kávu, alkohol, maso a přemíru tepelně upravené stravy, svoje tělo výrazně okysličíte a dostanete ho do zásaditého stavu. Snížíte tak zánětlivost tkání, nastartujete obranyschpnost, podpoříte své zdraví a přispějete k prevenci chronických chorob.

Tři až sedm dní

Délka trvání očisty je individuální. Pokud do ní jdete poprvé, budou vám prozatím stačit tři dny a postupně se můžete dopracovat na pěti- až sedmidenní. Jestliže jíte veganskou a téměř syrovou stravu, pětidenní očistný program pro vás nemusí být nic těžkého.

Jak začít?

Začněte tak, že uklidíte v kuchyni a ve spíži. Vyhoďte nepotřebné potraviny, které vás lákají a nahraďte je zdravými surovinami. Co vyhodit? Bílé potraviny (bílé pečivo, těstoviny, sušenky, tedy vše co obsahuje rafinované sacharidy), dále cukr ve všech podobách (sladkosti, čokolády, koláče), mléčné výrobky včetně mléka, všech druhů sýra, jogurtu, smetany a zmrzliny, alkohol, nápoje s obsahem kofeinu (káva, čaj), průmyslově zpracované potraviny a polotovary.

Co nakoupit?

Hodně čerstvé zeleniny. Česnek (ochutí jídlo a má zdravotní účinky), datle (jako sladidlo), himalájskou nebo mořskou sůl (pro obsah minerálů), mletou cikorku (jako náhražku kávy), bylinkové čaje, suroviny pro výrobu zálivek (včetně sójové omáčky, jablečného octa, citronů, pasty miso), bezlepkové obilniny (quinoa, amarant, oves, pohanka, jáhly, rýže natural).

Kokosový jogurt (jako náhražka mléčné nebo sójové verze), zdravé oleje (olivový, sezamový, olej z vlašských ořechů, dýňový - tyto jen na studenou přípravu pokrmů. Místo toho vařte na kokosovém oleji, který má při pokojové teplotě tuhou konzistenci.

Dále si kupte zdroje “správných tuků” tzn. ořechy, semínka, avokádo, tučné mořské ryby, vajíčka v bio kvalitě. Luštěniny - zelenou a červenou čočku, fazole a cizrnu a nakonec bylinky, ať už čerstvé nebo sušené (paprika, kajenský pepř, kurkuma, skořice, chilli vločky, oregano, šalvěj, římský kmín, rozmarýn, tymián a vanilkové lusky).

Voda s citronem

Pár dní před očistou, ale potom i po zbytek života, si osvojte velice snadný rituál. Každé ráno pití teplé nebo horké vody se šťávou z půlky citronu. Jaké jsou účinky tohoto zázračného elixíru? Probudí váš trávicí systém tím, že povzbudí peristaltiku střev, posílí vaši obranyschopnost, protože citron obsahuje hodně vitamínu C a má antibakteriální účinky. Přispěje k rozjasnění pleti tím, že urychlí vylučování toxinů, které způsobují kosmetické nedokonalosti a pomůže vytvořit zásadité prostředí, které je nezbytné pro dobrý zdravotní stav.

 

Nejčtenější články