Close search

Tragédie v oblacích. 75 let od záhadného zmizení legendárního hudebníka Glenna Millera

Archiv Zdroj: Archiv

Byl významným představitelem swingové éry. Jeho desky patřily mezi nejprodávanější. Měl našlápnuto na velkou kariéru. Tu však přesně před 75 lety zmařil osudný let, po kterém ho již nikdo nespatřil. Smrt Glenna Millera patří mezi největší záhady historie.

Legendární hudebník Glenn Miller chtěl během druhé světové války přispět ke zlepšení nálady amerických vojáků. Vydal se proto na cestu letadlem do Francie. Bylo špatné počasí a zřejmě se muselo něco stát, protože od té doby jej již nikdo nespatřil. 15. prosince 2019 je tomu právě 75 let, kdy tento významný hudebník zemřel.

Narodila se hvězda

Alton Glenn Miller se narodil 1. března 1904 v americké Iowě. Okolo roku 1915 prý do rukou dostal svůj první pozoun, který využil při hře v městském orchestru. Střední školu však již navštěvoval v Coloradu. Tehdy se také začal zajímat o styl hudby "dance band music". Založil dokonce i vlastní kapelu.

V roce 1923 začal studovat na univerzitě, ale neustálé chození po konkurzech a koncertech se mu nedařilo skloubit se školou. Rozhodl se proto pro kariéru profesionálního hudebníka. Studoval komponistickou techniku u Schillingera, který mu pomohl vytvořit tzv. Millerův zvuk. Poté složil svou poznávací znělku – Měsíční serenádu. A přestože se coby pozounista dostal i do orchestru na slavné Broadwayi, žádných větších úspěchů nedosáhl. Byl v koncích a nevěděl co dál.

Ale úspěch přišel...

Věděl, že se něco musí změnit. Chtělo to přidat jedinečný zvuk. S tím mu nakonec pomohl saxofonista Wilbur Schwartz hrající na hlavní klarinet. Nikdo jiný nedokázal napodobit Millerovy tóny. Band slavil velké úspěchy. "Z 12 až 24 desek v každém z dnešních 300 tisíc jukeboxů v USA jich jsou obvykle dvě až šest od Glenna Millera," poznamenal v roce 1939 časopis Time.

Nahrávky jako Tuxedo Junction byly už v prvním týdnu rekordně prodávány až ve 115 tisících kopiích. Vrchol tohoto roku pak pro Millerův Band nastal 6. října, kdy proběhl koncert v Carnegie Hall.

V letech 1939 až 1942 následovalo účinkování v reklamách a první zlatá deska za Chattanooga Choo-Choo. "Miller měl nejmuzikálnější puls Ameriky. Věděl, co posluchačům udělá radost," řekl roku 2004 basista Orchestru Glenna Millera. Stal se velice populárním, ale …

Nečekaná kritika

Vzešlo však najevo, že vše nebylo tak zcela růžové. Nekonečné zkoušky orchestru, na notu přesné hraní. To vše prý na dobré náladě orchestru nepřidávalo. Také prý byl příliš komerční.

A ačkoliv k němu někteří moderní jazzoví kritici podobnou antipatii zastávají dodnes, jiní se ho s odstupem doby zastávají. Například Měsíční serenádu přirovnávají k Pavlovovu reflexu. Kolik jiných skladeb by prý mohlo takovouto reakci v podobě nadšení vyvolat i po tak dlouhé době.

The Army Air Force Band

Na vrcholu své kariéry roku 1942 se Glenn Miller rozhodl přihlásit do služeb americké armády. Na tu však byl již ve svých 38 letech starý. On se ale nevzdal a nakonec byl přijat do zvláštních služeb. Hrál na trombon, objevil se v rádiové stanici, hrával v armádních klubech. Nakonec dostal povolení k sestavení padesátičlenného Orchestru armádního letectva, se kterým v létě 1944 odletěl do Anglie a absolvoval 800 představení.

A pak zmizel

15. prosince 1944 měl major Glenn Miller letět z Velké Británie do Paříže. Ze základny RAF v hrabství Bedfordshire jeho letoun ještě vzlétl, ale pak zmizel nad kanálem La Manche. Jeho tělesné ostatky ani vrak jeho letounu nebyly nikdy nalezeny.

Teorie zmizení

Vynořilo se mnoho teorií. Mohla ho po nezdařeném náletu bombardovat RAF. Mohlo jít o nepřízeň počasí a třeba i úmysl. To se už asi nikdy nedozvíme.

Příjmení Glenna Millera lze mimo jiné najít na Zdi pohřešovaných na Cambridgském americkém hřbitově a památníku.

NA TEORIE O ZÁHADNÉM ZMIZENÍ MILLERA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zdroje:

The Disappearance of Glenn Miller, pbs.org

Mystery of Glenn Miller’s disappearance, cpr.org

Kniha Operace Glenn Miller, Leo Kessler

Glenn Miller, Wikipedia

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu