Close search

Touha ovládat: Jací jsou lidé, kteří chtějí druhé vlastnit. A není to také váš případ?

pixabay Zdroj: pixabay

Veškerá nutkání jsou poháněna neodolatelnou touhou po ovládání. Nutí nás to ovládat vztahy, peníze, práci, jídlo, sex, city, myšlenky i chování. Čím více se budete snažit druhého ve vztahu ovládat, tím dříve se vztah rozpadne. Jací jsou lidé, kteří chtějí ovládat druhé a jak proti tomu čelit?

Nikdo se nenechá ovládat do nekonečna. A naopak - jestli vy někomu dovolíte, aby vás ovládal, dříve či později ten druhý o vás ztratí zájem a přestane si vás vážit. Jeho chování vám možná na začátku připadalo jako projev lásky, ale láska to nikdy nebyla. Prostě to bylo vzrušení z dobývání.

Ti, co chtějí ovládat

Ovládání je v mnoha vztazích velký problém. Osoba, která ovládá, vypadá zpočátku jako autoritativní a silná, ale doopravdy taková není. Lidem, kteří ovládají druhé, se ve skutečnosti všechno vymyká z rukou, protože nedokážou čelit svým vlastním pocitům ani se s nimi vypořádat. To se snaží vykompenzovat vnucováním své vůle všem ve svém okolí. I když jim to může poskytnout pocit dočasné síly, jakmile ztratí kontrolu nad osobou nebo vztahem, okamžitě se pozná, jací skutečně jsou.

Slepá láska

Existuje mnoho důvodů, proč si myslíte, že musíte mít všechno pod kontrolou. Jakmile ty důvody pochopíte, pomůže vám to udělat krok zpátky a uvolnit se. Až se uvolníte, strach se rozplyne, získáte rovnováhu a život začne volně proudit. V té chvíli nebude těžké vidět, že ovládání je dusivé a nemá nic společného s láskou nebo kladným vztahem k druhému. Snaha ovládat pouze vytváří větší napětí a zabraňuje harmonii, aby převládla.

Určit si meze

Potřeba ovládat pramení někdy i ze strachu, že budete ovládnuti. Možná máte strach, že se vedení ujme někdo jiný a získá nad vámi moc, protože neumíte stanovit meze nebo cítíte, že nemáte právo říkat ne. Naučte se místo toho vytyčit rozumné meze. Nikomu nedovolte, aby vás ovládal. Podívejte se, kde je vaše místo a co je nejdůležitější a nenechte se z něj vyhodit. Jestliže vás někdo kvůli tomu opustí, nechte ho jít. Nebyl to skutečný přítel nebo zdravý vztah, který by vám umožňoval růst

Není to váš případ?

Nutkání ovládat se zvyšuje v milostných vztazích, v nichž je každý zranitelný. Když si připadáte zranitelní, svádí vás to odtahovat se, sabotovat vztah nebo připustit, aby do hry vstoupilo podezírání. Začíná to neškodně - potřebujete vědět, co váš partner nebo partnerka dělá, s kým mluví, kam chodí. Pak můžete začít kontrolovat emaily nebo telefon. Kdykoliv je ten druhý mimo, začnete vytvářet různé fantazie.

Chcete kontrolovat jeho pohyb, záliby, přátele, chcete rozhodovat, co má jíst a jak se má oblékat. V této chvíli máte možná pocit, jak druhého milujete ještě víc a nechcete o něho přijít, ale nic z toho není projev lásky - jde jen o nutkání ovládat. Dejte si na to pozor, je to nebezpečné a zhoubné. Raději si problém přiznejte a postavte se mu čelem. Otevřenou komunikací s partnerem, kdy mu sdělíte své obavy, dojdete ke klidu a prohloubení vzájemné důvěry. Většinou totiž váš partner nemá ani nejmenší tušení, co se ve vás odehrává.

Nejčtenější články