Close search

To je Charles Manson, napsala aneb Jak Angela Lansbury zachránila svou dceru před vrahem

Wikimedia Commons/Eva Rinaldi, CC BY-SA 2.0/California Department of Corrections and Rehabilitation, Public domain/koláž Lifee Zdroj: Wikimedia Commons/Eva Rinaldi, CC BY-SA 2.0/California Department of Corrections and Rehabilitation, Public domain/koláž Lifee

Všetečná amatérská detektivka a spisovatelka Jessica Fletcher byla životní rolí britské herečky Angely Lansbury, která zemřela 11. října ve věku 96 let. Málo se ale ví o tom, že Lansbury přišla do styku se zločinem i ve skutečném životě.

Angela Brigid Lansbury se narodila 16. října 1925 v Londýně do rodiny herečky a politika. Když v roce 1940 začali nacisti podnikat masivní nálety na britskou metropoli, i s rodinou se přestěhovala do USA. Tam započala osm dekád trvající kariéru, která jí vynesla spoustu divadelních, televizních a filmových cen. Vedle tří nominací na Oscara získala také jednoho čestného.

Angela Lansbury a Charles Manson

V 60. letech minulého století se Charles Manson potuloval Hollywoodem a verboval děti z prominentních rodin, aby vytvořil svůj nechvalně známý vražedný kult. Oslovil třeba dceru Deana Martina, ale také děti Angely Lansbury, Anthonyho a Deidre. Právě poslední zmiňovaná dívka padla do Mansonových osidel.

Začali konopím, ale přešli k heroinu. Bolí mě to říkat, ale v jedné fázi byla Deidre v davu vedeném Charlesem Mansonem. Byla jednou z mnoha mladých lidí, kteří ho znali - a byli jím fascinováni. Byl v mnoha ohledech charismatický, o tom nebylo sporu," cituje herečku britský list Daily Mail.

Šestnáctiletá Deidre finančně podporovala Mansona a jeho přívržence. Podle vzpomínek Lynette Fromme, jedné z členek Mansonovy rodiny, jim Deidre nosila jídlo, které kradla doma, ale také drogy. Prý znala nejlepší dealery na své střední škole. A když se usmívala, vypadala jako dítě.

Jednoho teplého odpoledne seděla na naší střeše, brnkala na kytaru a zpívala si pro sebe. S Charliem jsme ji poslouchali a on něžně řekl: ,Podívej se na ni. Je desetkrát lepší herečka než její matka, aniž by se o to vůbec pokusila´,“ vzpomíná Lynette. Deidre používala kreditní kartu své matky, aby nakupovala pro Mansona a jeho lidi.

Konec Charlese Mansona

Když na to v roce 1968 přišli rodiče, Angela Lansbury a její manžel Peter Shaw, k tomu se provalila dívčina závislost na drogách, rozhodli se pro rázné řešení. Lansbury přerušila svou kariéru, sbalila rodinu a přestěhovali se do Irska.

Táhlo mě to tam, protože to bylo rodiště mé matky. A také to bylo místo, kde by moje děti nebyly vystaveny žádným špatným vlivům. Takže jsem rok odmítala veškerou práci a prostě jsem zůstala doma," dodává herečka. A mělo to smysl. Anthony se prý poměrně rychle zbavil svých „špatných návyků“. Stal se z něj režisér a s matkou natočil 68 epizod seriálu To je vražda, napsala. Deidre to trvalo déle, ale nakonec to zvládla.

Angela Lansbury nemohla přestěhování načasovat lépe. V roce 1969 tři členové Mansonovy rodiny chladnokrevně zavraždili těhotnou Sharon Tate a čtyři další lidi. Tím skončila éra volnosti a hippies. Manson pak strávil zbytek svého života ve vězení, kde v roce 2017 zemřel ve věku 83 let.

Zdroje informací:
Dailymail.co.uk: Angela Lansbury: How drugs and divorce have shaped my life
Ew.com: Manson, She Wrote: How Angela Lansbury saved her daughter from joining Charles Manson's cult

Nejčtenější články