Close search

Tipy psychologů, jak se zbavit perfekcionismu. Je mezi nimi i triko naruby

Pixabay Zdroj: Pixabay

Na první pohled by se mohlo zdát, že perfekcionismus je výhoda. Není. Znamená, že si člověk stanovuje nereálné cíle, za kterými se pak honí až do naprostého vyčerpání. Co s tím dělat?

Perfekcionismus je věčná touha po dokonalosti, která neexistuje. Poukazuje na neschopnost přiznat si vlastní chyby. Reflektuje přehnanou sebekritiku. Nezřídka ústí v silnou frustraci, úzkosti a deprese. Perfekcionismus se snadno promění i v prokrastinaci. Člověk se tak bojí neúspěchu a selhání, že raději nedělá nic.

Je mnoho důvodů, proč se perfekcionismu zbavit a nastavit si udržitelné hranice své výkonnosti. V těch nejtěžších případech prospěje psychoterapie. V lehčích případech lze vyzkoušet tipy proti perfekcionismu, které doporučují psychologové. Zde jsou hned tři.

Zaměřte se správným směrem

Perfekcionista se může změnit tak snadno, jak může změnit své zaměření. Lidé s toxickým perfekcionismem se často soustředí na nepodstatné detaily. Nejsou však hloupí. Stačí si uvědomit, co je skutečně důležité. „Stačí si definovat životní priority a pak zúžit pozornost hlavně na tyto priority,“ vysvětluje v článku pro The Atlantic americký psycholog Dr. Michael Brustein.

Nechtějte všechno a hned

Své vnitřní nastavení nejde změnit ze dne na den. Perfekcionisté mají přehnaná očekávání. Čekají i to, že se svého perfekcionismu zbaví hned. To je nemožné. Chce to postupovat po malých krůčcích.

Američtí psychologové nabízejí skvělý příklad s jógou. Cílem není jít na hodinu jógy a postavit se tam na hlavu. Cílem by mělo být začít s jógou, protože je to cesta, jak se ve svém těle cítit dobře.

Postavte se čelem ke svému strachu

Perfekcionismus pramení ze strachu. Je to strach ze selhání. Je to strach přiznat své chyby. Nejlepším způsobem, jak překonat svůj strach, je postavit se mu. Člověk se skrze drobné chyby musí smířit s tím, že nic není dokonalé. Buduje si tak dle psychologů sebejistotu, která perfekcionistům zásadně chybí.

Jednou z technik proti perfekcionismu je například obléknout si záměrně tričko naruby a pak v něm pochopitelně vydržet.

DALŠÍ TECHNIKY A TIPY, JAK SE ZBAVIT PERFEKCIONISMU, NAJDETE V GALERII:

Odkazy:

https://www.theatlantic.com/health/archive/2018/11/how-perfectionism-can-be-destructive/574837/

https://medium.com/thrive-global/heres-the-profound-psychological-shift-that-frees-people-from-perfectionism-290dc09ad73

https://anxietycanada.com/articles/how-to-overcome-perfectionism/

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu