Close search

Tip na lepší spánek: Odborník doporučuje nosit večer ponožky

Unsplash Zdroj: Unsplash

Na lepší spánek existuje spousta tipů, od teplé koupele přes úpravu stravy až po odkládání telefonu klidně i několik hodin před usnutím. Bývalý britský lékař Michael Mosley, který se věnuje pořadům o zdraví, přišel s dalším zajímavým nápadem, hodně prý pomáhají ponožky.

Zni to jako klasická babská rada, ale Mosley čerpá své poznatky z vědy. Proč jsou tedy ponožky tak důležité pro kvalitní noční spánek?

Jak mít lepší spánek

​Mosley si do svého podcastu pozval Jasona Ellise, profesora psychologie a ředitele Northumbrijského spánkového centra, podle kterého nošení ponožek do postele napomáhá spánku. "Zahříváte tělesnou teplotu prostřednictvím periferních oblastí, rukou a nohou. A když si pak sundáte ponožky, ochlazuje to tělo a napodobuje nástup spánku," vysvětluje Ellis.

Zahříváním částí těla, zejména rukou a nohou, se začnou rozšiřovat cévy vyzařující teplo. To vytlačí více krve na povrch kůže, což pomáhá urychlit tepelné ztráty, takže tělesná teplota klesne. A to funguje jako signál ke spánku.

Prý je to podobné, jako když si večer dopřejete koupel. Pobyt v teplé vodě také napodobuje začátek spánku. Jen to podle Ellise není až tak efektivní jako ponožky. "Důvodem je to, že se ponoříte do horké vody. Pokud si dáte bublinkovou koupel, vytvoří se izolace, která vás udrží v teple," dodal Ellis. Takže koupel je fajn, ale ponožkám se nevyrovná...

Zdroje informací:
BBC.co.uk: My five tips to help improve your sleep
Express.co.uk: How to sleep: Wear socks to bed to ensure a good night's sleep - Dr Mosley tip

Nejčtenější články