Close search

Testy jako vstupenka do společnosti

https://euc.cz/ Zdroj: https://euc.cz/

Dnes již nutná součást života: antigenní test, který můžete podstoupit jednou za týden (resp. 4x za měsíc), pokud máte veřejné zdravotní pojištění v ČR. V současné době máte na výběr i z dalších metod testování (PCR test a test na protilátky).

Výhodou antigenního testu je rychlost zjištění výsledku (několik minut, maximálně půl hodiny od odběru) přímo v místě odběru, v naprosté většině odběrových míst můžete testy podstoupit bez předchozí rezervace termínu a samotný odběr vzorku vás nijak fyzicky nezatíží. Pokud máte v Česku uzavřené platné zdravotní pojištění, můžete testy podstupovat zdarma jednou týdně, v opačném případě si je musíte hradit. Cena se v současné době pohybuje v rozmezí od stovky do cca 400 korun.

V čem spočívají antigenní testy

Antigenní testy detekují virové bílkoviny. Právě jejich množství v těle poukazuje na riziko přenosu a přítomnost nemoci. Jedná se o takzvaný „rapid antigen test“, který odhaluje nemocného v době, kdy je koncentrace bílkovin v těle nejvyšší, je tedy ve vrcholné fázi onemocnění a hrozí nejvyšší riziko přenosu nákazy Covid-19. Může se proto stát, že při antigenním testu nejste ještě v této fázi nemoci a test ji neodhalí. Přesnější určení nemoci odhalí RT-PCR test.

Do odběrového centra nebo samovyšetření?

Po celé ČR funguje síť antigenních odběrových center nebo můžete kontaktovat i svého praktického lékaře. Řada z nich testování poskytuje přímo v ordinacích. Samozřejmě si můžete zakoupit i sadu pro samovyšetření, ale pozor: výsledek domácího testu nemusí v zařízení či organizaci, kam se chystáte, akceptovat a budou požadovat potvrzený výsledek z odběrového centra. Zjistěte si podmínky vstupu předem.

Na špičku nosu nebo hluboko?

Při provádění antigenních testů nejsou tak vysoké nároky na odbornost zdravotnického personálu, testy pro samovyšetření podle jednoduchého návodu zvládnete aplikovat i doma.

V případě návštěvy odběrového centra se stačí prokázat platným průkazem pojištěnce či náhradním dokladem (OP nebo pas) a můžete být otestováni. Po vyplnění nezbytných údajů dostanete od zdravotníka žádanku a podstoupíte výtěr nosní dutiny speciální tyčinkou (stejně jako u PCR testu). U samovyšetřovacích testů můžete vybírat i z testu ze slin, v současné době existují varianty i velmi šetrné k nosní sliznici.

Čekání na výsledek

Po několika minutách dostanete výsledek, kterým se můžete prokázat. Pokud je pozitivní, ale vy jste zcela bez příznaků, podstoupíte hned na místě ještě kontrolní PCR test, jehož výsledky obdržíte po několika hodinách formou SMS zprávy. Do té doby se musíte chovat jako nemocný a strávit čas v izolaci.

Nejčtenější články