Close search

Technostres ohrožuje zdraví nás všech. Rady odborníků, co s tím

Pixabay Zdroj: Pixabay

V současnosti je nemyslitelné, že bychom mohli pracovat bez počítače, internetu nebo chytrého telefonu. Technologie však nezasáhly jen do našich pracovních životů. Denně trávíme na internetu hodiny. Chytrý telefon s připojením máme u sebe prakticky neustále, a tak žijeme především virtuální realitou.

Žádný extrém není dobrý

Lidský organismus není nastaven na to, aby zvládal moderní technologie v takové míře, v jaké jim je dnes vystavován. Čelíme tak digitálnímu přetížení a technostresu, se kterým se mnoho z nás neumí vypořádat. Jde o něco, co neznáme. „Je to nový a nedostatečně prozkoumaný jev,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Pavelcová v rozhovoru pro Reflex.

Co je to vlastně technostres?

Psycholožka spojuje technostres s tlakem na sebeprezentaci, tlakem být permanentně k dispozici. Zároveň má jít o strach být offline.

Technostres může představovat strach z nových technologií, který člověku znemožňuje přizpůsobit se požadavkům moderní doby. Na druhé straně je to však také extrémní užívání moderních technologií spojené s nutkavým pocitem být stále online, strachem, že mi něco uteče, když nebudu připojen nebo dokonce závislostí na internetu, sociálních sítích nebo třeba počítačových hrách.

Nadužívání moderních technologií se pojí také s psychickými potížemi. Odráží se v rozvoji úzkostí, depresí nebo poruch osobnosti. Existují i studie prokazující, že technologie negativně ovlivňují subjektivní pocity štěstí a spokojenosti.

Jak bojovat proti technostresu?

Svépomoc proti technostresu nabízí ve svém videu český psychiatr MUDr. Karel Nešpor, CSc. Doporučuje vnímat své tělo a respektovat ho. Základem je zdravá životospráva, pravidelná strava, kvalitní spánek, dostatek tekutin a také dostatečný odpočinek. Od technologií bychom měli alespoň část dne odpočívat, střídat technickou a jinou práci, dělat po dvaceti až třiceti minutách krátké přestávky.

JAKÉ DALŠÍ TRIKY MŮŽEME VYUŽÍT PROTI STRESU? PODÍVEJTE SE DO GALERIE:

Odkazy:

https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/94563/psycholozka-pavelcova-deti-zavislych-na-elektronice-pribyva-maji-deprese-a-boji-se-byt-offline.html

https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Femo0000403

https://www.youtube.com/watch?v=SD-jkgpAGXg

Nejčtenější články