Close search

Tatarák i mořské ryby: Potraviny, kterým by se těhotné ženy měly vyhnout obloukem

Pixabay Zdroj: Pixabay

Jste těhotná? Tak to byste si měla dát pozor na některé potraviny, které by vám a vašemu miminku nemusely udělat úplně dobře. Které to jsou?

Zákeřná listerie

Listerie je bakterie vyskytující se v syrovém nebo nedovařeném mase a dokáže člověka pěkně potrápit. Sushi, masové pasty, tatarák, ale dokonce i nemyté ovoce a zeleninu raději vyřaďte ze svého jídelníčku. Pokud se těhotná žena nakazí touto bakterií a neléčí se, nemusí to pro ni dopadnout vůbec dobře. V nejhorším případě může samovolně potratit, předčasně porodit nebo miminko umírá těsně po porodu. Naštěstí se ve většině případů přítomnost bakterie zjistí včas a budoucí mamince jsou okamžitě podány antibiotika, která zamezí bakterii dostat se do dělohy k miminku.

Mořské ryby

Mořské ryby jsou samozřejmě velice zdravé, ale nikoli pro těhotnou. Moře je totiž jedna velká skládka, do které teče spousta chemikálií a ztroskotané lodě s ropou taky moc nepomáhají. Díky těmto faktorům obsahují ryby velké množství rtuti. A ta vašemu miminku v bříšku může nadělat pěknou neplechu. Vůbec největší obsah rtuti má mečoun a uzená makrela.

Ryby nemusíte ovšem úplně vynechat, ale dbejte na druh ryby a její následnou úpravu. Vybírejte spíš sladkovodní než mořské a neuďte je, ale pořádně propečte na pánvi.

Jak je to s kávou?

Všeho moc škodí, jako u alkoholu. Jedna ranní káva miminku neuškodí, ale pokud jich denně vypijete pět, zaděláváte si na problém. Nadměrná konzumace kávy ubírá miminku vápník a železo, snižuje průtok krve, takže se k němu dostává málo živin a kyslíku. Dítě se pak rodí se v nejlepším případě jen s nízkou porodní váhou. 

Nejčtenější články