Close search

Tampony a vložky jsou retro, víme o šetrnějším způsobu

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Chcete být šetrná ke svému tělu i k přírodě? Jistě jste zaregistrovala, že na „trhu s menstruačním zbožím“ se objevil zázrak jménem kalíšek. Nejčastější obavy jsou, že krev z kalíšku vyteče. To se nestane, pokud je správně zaveden. Je důležité také zvolit vhodnou velikost.

Menstruační kalíšky se většinou vyrábí z lékařského silikonu, který je zdravotně nezávadný a antialergenní. Neobsahují barviva a ftaláty a tím, že krev nenasakují, se zabraňuje šíření bakterií. Používáním kalíšku předejdete jejich množení a nepříjemnému svědění jimi způsobenému. Ať už používáte vložky nebo tampony, které jsou nasakováním krve vlhké, ve vašem rozkroku nastanou ideální podmínky pro infekční pré. Samotná vy ani vaše krev totiž nesmrdíte. Jsou to právě ony bakterie v kombinaci s deodoranty, kterými jsou jednorázové hygienické nasakovače napuštěny. Poděkuje vám i vaše nevysušená sliznice.

Bojíte se, že se kalíšek uvolní a vy budete muset s rukama na zadku utíkat na nevábné záchodky v metru? Zvolte správnou velikost a rudé faux-pas je zažehnáno. Kalíšky se vyrábí ve velikostech S – XL. Nejmenší velikosti jsou vhodné pro mladé dívky a slečny, které nemají děti. Ty větší pak pro dámy s dětmi. Po zavedení se vytvoří podtlak a kalíšek přilne k poševní stěně. To zabrání krvi, aby tekla jinam, než kam má. Kalíšek pojme až 42 ml tekutiny, kterou pak jednoduše – po 4 až 12ti hodinách - vylijete a použijete ho znovu. Až „vaše dny“ skončí, vyvaříte jej v teplé vodě a uschovájte do vhodného obalu (ten bývá součástí balení při koupi).


Další výhodou je to, že s sebou na dovolenou nepotáhnete další krabičky s vložkami a tampony. Vyřeší se také problém „kam s ním?“, když budete stanovat uprostřed hlubokého lesa, kde vám veverky cestu ke koši neukážou. Ke kalíšku si stačí pořídit antibakteriální gel, kterým si očistíte ruce, až ho budete vyprazdňovat.

Stresovat se nebudete už ani na koupališti, kde byste se mohla stát terčem posměchu za čouhající šňůrku z plavek.

Každá žena spotřebuje na svou periodu v průměru 10 000 vložek nebo tamponů. Jen si představte tu hromadu. A jedna hromada je jen vaše. Vedle ní je hromada vaší kamarádky. A její kamarádky. Životní prostředí trpí pod tunami zakrvácené vaty a spalovny nestíhají náš tělesný odpad likvidovat. Dejte menstruačnímu kalíšku šanci a ulevte tak nejen sobě, ale i přírodě.

Nejčtenější články