Close search

Takhle nemá vypadat byznys, zlobí se režisér Christopher Nolan na to, co čeká filmy jako Matrix 4 a Duna

Warner Bros. Pictures Zdroj: Warner Bros. Pictures

Britský režisér a scénárista Christopher Nolan patří mezi největší obhájce kin a letos prožívá opravdu krušné chvíle. Situace se ale moc nezlepší ani v roce 2021.

Jeho nejnovější snímek Tenet šel na konci léta do kin, byť nebylo jasné, jestli se diváci budou moct vrátit k velkému plátnu, ale co je ještě důležitější, zda budou v době pandemie chtít. Nakonec film utržil jenom zlomek toho, na co si už Nolan a jeho domovské studio Warner Bros. zvykli. Budoucnost jejich spolupráce je narušena, ale není to kvůli slabším tržbám Tenetu.

Kina na druhé koleji

Hollywood se momentálně pohybuje na tenkém ledě. Konglomerát Walt Disney poslal do online distribuce snímky Mulan a Duše, byť druhý jmenovaný animák od Pixaru se přeci jenom v některých zemích dočká i kin. Ale trend je jasný, velké filmy se teď velkým plátnům vyhýbají.

Potvrzuje to také aktuální rozhodnutí studia Warner Bros., které všechny své premiéry plánované na příští rok pošle sice do kin, ale v ten samý den je uvede i na stream, kde budou dostupné prakticky po celém světě. Jsou mezi nimi třeba dlouho očekávané a drahé kousky jako Duna, Matrix 4The Suicide Squad nebo Godzilla vs. Kong. A těch je pro malou obrazovku a slabší zvuk škoda.

Z pohledu studia jde o dobré promo jejich služby HBO Max, která si díky tomuto kroku v posledních týdnech připsala miliony nových předplatitelů. Když filmy uvedou na své platformě, ušetří stovky milionů za globální reklamu. Jenže na druhé straně stojí spousta staromilských filmařů jako je Christopher Nolan, kteří točí pro velké plátno. A pak jsou tady herci, pro které stream znamená o poznání menší výplatu. Spousta velkých jmen totiž dostává také podíl z tržeb v kinech. A o tyto někdy až desítky milionů dolarů v příštím roce přijdou.

Lidé se vrátí

Je kolem toho taková kontroverze, protože to nikomu neřekli," kritizuje Christopher Nolan rozhodnutí vzít kinům výhodu dřívějšího uvedení. „V roce 2021 mají některé z nejlepších tvůrců na světě a některé z největších hvězd na světě. Někdy na těchto projektech pracovali dlouhé roky a jsou velmi blízké jejich srdcím. A mají to také být zážitky z velkého plátna."

Podle Nolana studia z dlouhodobého pohledu vědí, že zážitek z kina se vrátí a bude velmi důležitou součástí ekosystému. Využití pandemie jako záminky pro krátkodobě výhodné řešení považuje za opravdu nešťastné.

Tohle není způsob, jak dělat byznys a není to ani nejlepší pro zdraví našeho průmyslu," dodává Nolan v rozhovoru pro Entertainment Tonight. V jeho dlouhodobé vizi mají kina místo, zejména teď, když už jsou k dispozici vakcíny proti viru covid-19. Otázkou ale zůstává, jaké bude mít toto narušení důvěry mezi studiem a tvůrci důsledky. Sám Nolan uvádí nový film každé 2-3 roky, proto je možné, že po dvou dekádách opustí Warner Bros. a přejde k někomu jinému, kdo kina podrží. Ostatně, Quentin Tarantino se svým loňským retrem Tenkrát v Hollywoodu také přešel k Sony, kde mu nabídli nejlepší podmínky.

Zdroj: etonline.com

Nejčtenější články