Close search

Tajná zbraň jihoafrických vinařů: „Zaměstnávají“ stovky kachen, poradí si se škůdci a také lákají turisty

Pixabay Zdroj: Pixabay

Jižní Afrika patří mezi vinařské velmoci a i u nás jsou známá jejich vína Pinot Noir, Merlot nebo Cabernet Sauvignon. Zpravodajský web CNN píše, že ne všechnu práci ve vinohradech odvedou lidé. Farmáři si na pomoc berou i stovky kachen...

Podle CNN zaměstnává jihoafrický vinařský průmysl přibližně 270 000 lidí. Na úspěchu tamějších vín se však podílí ještě někdo jiný. U Kapského Města sídlí Vergenoegd Löw The Wine Estate, kde udržují vinice bez škůdců díky praporu kachen.

Jihoafrická vína pod dohledem kachen

Naše kachny nazývám vojáky našich vinic. Jedí mšice, šneky a malé červy. Udržují to tady zcela bez škůdců,“ řekl pro CNN generální ředitel vinařství Corius Visser. Nejde o nový nápad, kachny se k odstraňovaní škůdců používají třeba na rýžových polích v Asii. Ve Vergenoegd Löw The Wine Estate jsou od 80. let minulého století.

Společnost "zaměstnává" asi 1600 ptáků. Jde o druh kachny jménem indický běžec. Je nelétavá, má zvláštní vzpřímený postoj a vysoce vyvinutý čich. Kachní jednotky jsou do vinic nasazeny na 14 dní. Tehdy se motají v révě, jedí škůdce a zúrodňují půdu. Dokonce je z toho atrakce, která každoročně přiláká spoustu turistů.

Po zbytek roku mají dovolenou. Během této doby žijí na farmě a plavou v nedalekém jezeře. Zajímavé je, že součástí areálu je také restaurace, ale ta má v nabídce pouze kachní vejce. Kachny samotné tam nenajdete. Prý by to bylo jako sníst kolegu. Místo toho plánují prodávat kachny dalším společnostem, aby se zapojily do ekologičtějšího a udržitelného pěstování vinné révy.

Zdroje informací:
News.wine.co.za: Vergenoegd Löw's Indian Runner ducks
Edition.cnn.com: How duck ‘soldiers’ became this 300-year-old winemaker’s secret weapon

Nejčtenější články