Close search

Tajemství únosu vnučky slavného milionáře: Patty Hearst prý byla válečná kořist, jenže pak pomáhala vyloupit banku

Wikimedia Commons/John Malmin, Los Angeles Times, CC BY 4.0 Zdroj: Wikimedia Commons/John Malmin, Los Angeles Times, CC BY 4.0

Tiskový magnát William Randolph Hearst patří k nejzajímavějším figurám 20. století. Jeho vnučka Patty také neměla zrovna klidný život. Bylo jí devatenáct let, když ji 4. února 1974 unesla levicová organizace Symbionese Liberation Army.

Je to jako z nějakého filmu. Do bytu devatenáctileté Patty Hearst v Berkeley vnikli 4. února 1974 tři ozbrojení lidé. Zbili a svázali jejího snoubence Stevena Weeda, stejně dopadl i soused, který Patty přispěchal na pomoc. Svědkové ještě viděli, jak únosci mladou ženu nacpali do kufru auta. Pak maskovaní zločinci začali kolem sebe střílet, aby se k nim nikdo nepřiblížil, a zmizeli...

Únos Patty Hearst

O tři dny později se k únosu přihlásila levicová skupina Symbionese Liberation Army. Její představitelé oznámili, že Patty drží jako „válečného zajatce“. Později požádali, aby rodina Hearstových dala 70 dolarů v potravinách každému potřebnému člověku od Santa Rosy po Los Angeles. Pak by mohlo začít jednání o propuštění mladé ženy.

Její dědeček, mediální magnát Randolph Hearst, rozdal jídlo v hodnotě dvou milionů dolarů. Podle únosců to nebylo dost a chtěli ještě šest milionů. Hearst namítl, že další částku poskytne, pokud bude Patty propuštěna bez zranění.

Jenže pak se to začalo zamotávat. V dubnu zachytily bezpečnostní kamery Patty v průběhu bankovní loupeže. Vypadalo to, že je součástí bandy zlodějů. 18. září 1975, tedy víc než rok po únosu, byla Patty zatčena v San Francisku za ozbrojenou loupež. Tvrdila, že jí únosci vymyli mozek, ale stejně dostala sedm let vězení. Neodseděla si ani dva roky, prezident Carter jí totiž zmírnil trest. Od té doby je její život o poznání klidnější. Věnuje se hraní, objevila se třeba v jedné epizodě slavného sitcomu Frasier, a se svými mazlíčky objíždí výstavy psů.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Patty Hearst
History.com: Patty Hearst kidnapped by the Symbionese Liberation Army

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu