Close search

Tajemství dlouhověkosti aneb Proč se lidé v modrých zónách dožívají víc než 100 let

Unsplash Zdroj: Unsplash

V periodiku American Journal of Lifestyle Medicine vyšel výzkum zaměřený na obyvatele Okinawy, což je jedna z pěti takzvaných modrých zón. V nich žije nejvíc lidí ve věku nad 100 let na světě. Dodržují jednoduché pravidlo, jedí pouze do té doby, než se nasytí na 80 %.

Podle magazínu Eatthis se modré zóny staly předmětem mnoha studií o dlouhověkosti a tajemství zdravějšího života. A pokud by to vás zajímalo blíže, jde o tato místa: Okinawa (Japonsko); Sardinie (Itálie); Nicoya (Kostarika); Ikaria (Řecko); a Loma Linda (USA).

Jak žít déle

Podívejme se blíž na Okinawu. Její obyvatelé by vám s největší pravděpodobností řekli, že jejich tajemství souvisí s kombinací účelu, komunity a zdravého stravování, které pokládají za hlavní pilíř své dlouhověkosti. Dodržují prosté pravidlo 80/20.

Podle výzkumu publikovaného v American Journal of Lifestyle Medicine to znamená, že obyvatelé Okinawy jedí pouze do té doby, než jsou nasyceni na 80 %. Odkazují také na rčení slavného filozofa Konfucia, které bychom mohli volně přeložit: Jezte, dokud nebudete nasyceni na 80 %.

Lidé na Okinawě jedí pomalu, aby dali žaludku čas sdělit mozku, že je plný. To pomáhá předcházet přejídání a 20% rozdíl v stravování významně ovlivní hubnutí nebo přibírání na váze. To ovšem není jediná věc, kterou dodržují. Během dne se také mění velikost jejich jídel. To nejmenší si dopřejí na oběd nebo časnou večeři. A poté přestanou jíst.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Blue zone
Ncbi.nlm.nih.gov: Blue Zones
Eatthis.com: The #1 Best Eating Habit from The World's Longest Living People

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu