Close search

Syndrom X vás může zabít. Možná jím trpíte i vy

www.pixabay.com Zdroj: www.pixabay.com

Máte nadváhu, jste neustále ve stresu, berete léky na vysoký tlak či cukrovku? Pravděpodobně také spadáte do kategorie lidí, které ohrožuje syndrom X nebo také tzv. metabolický syndrom. Víte o co se jedná? Připravili jsme pro vás pár základních informací o tomto problému dnešní civilizace.

Syndrom X je označení pro stav, kdy se u pacienta vyskytuje řada rizikových faktorů, které ho sice zatím neomezují, ale postupem času vedou k řadě smrtelných nemocí. Neléčený člověk je postupem let ohrožen infarktem, mrtvicí, cukrovkou a dalšími nepříjemnými komplikacemi. Nebezpečí metabolického syndromu tkví především v tom, že se člověk necítí nemocný, žádný faktor ho neomezuje v běžném životě a tím pádem nemá potřebu ani vůli dodržovat režimová opatření a pravidelně užívat léky.

Faktory, které spadají pod pojem metabolický syndrom jsou:

  • abdominální obezita (obvod pasu u žen přes 88cm u mužů přes 102cm)
  • vysoký krevní tlak
  • vysoká hladina cukru v krvi
  • vysoká hladina triglyceridů v krvi
  • nízká hladina “hodného” HDL- cholesterolu

Příčiny vzniku:

  • nezdravá strava
  • stres
  • kouření
  • alkohol
  • nedostatečný pohyb

Výskyt

V ČR byl syndrom X zjišťován u osob v rozmezí 24-65 let, kde dosáhl výskyt v průměru 32 % u mužů a 24 % u žen. Ve skupině nad 65 let byl výskyt v ČR u každého pohlaví ještě vyšší.

Léčba

Jelikož se jedná o souhrn příznaků a několika onemocnění, musí být léčba metabolického syndromu komplexní. Lékaři se snaží při terapii ovlivnit zároveň poruchy metabolismu, obezitu i vysoký krevní tlak. Pro snížení vysokých hladin triglyceridů a naopak zvýšení nízkých hladin HDL-cholesterolu lze využít léky, ale především režimová opatření.

Pacient se musí naučit dodržovat pravidelnou pohybovou aktivitu a správně, pravidelně a zdravě jíst. Doporučuje se konzumovat nízkoenergetickou stravu a dostatek zeleniny a ovoce. Nutné je přestat kouřit, protože kuřáci mají vyšší výskyt srdečně cévních chorob. Samozřejmostí je redukce nadváhy, která přispívá k vysokému krevnímu tlaku. Většina pacientů, ale bohužel i svým přispěním, skončí na doživotní medikaci, protože dodržovat zdravý životní styl je pro mnohé velmi náročné.

Jelikož se metabolický syndrom rozvíjí mnoho let, nelze jej ani rychle vyléčit. Pokud si pacient včas uvědomí, že nejvíc všechno může ovlivnit on sám, má z části vyhráno. Zatočit se všemi výše uvedenými problémy je sice běh na dlouhou trať, ale nic není nemožné. Zdraví máme přece jen jedno.

Nejčtenější články