Close search

Světoznámý cukrář vytvořil dva recepty, které věnuje českým mlsounům

Zdroj:

Ve světě sladkých dezertů je Buddy Valastro hvězda. Ital pocházející z cukrářské rodiny upekl svůj první dort ve 12 letech pro maminku k narozeninám. Od té doby věděl, že nechce dělat nic jiného, než vytvářet svět sladší a krémovější. A své předsevzetí plní v podobě nadýchaných a oku i jazyku lahodících zákusků dokonale. Není se tedy čemu divit, že miliony diváků hltaly jeho rady v pořadu Král dortů (Cake Boss) a i přes televizní obrazovku jim hladina cukru z té nádhery závratně stoupala.

Později se nadaní cukráři snažili na stanici TLC v pořadu Pečením k bohatství (Bake You Rich), který měl světovou premiéru 12. srpna 2019, alespoň trochu přiblížit jeho umění. Mezi jeho mistrovské kousky patří například dort ve tvaru draka chrlícího oheň, na němž intenzivně pracoval pět dní, či sladká replika jeho ženy v životní velikosti. Když chce svou početnou rodinu potěšit, upeče vanilkový dort s francouzským máslovým krémem, čerstvými malinami a čokoládovou ganache.

Sbíhají se vám sliny a toužíte nějakou sladkou delikatesu od Buddyho ochutnat? Máte jedinečnou šanci. Exkluzivně pro české ženy, které považuje tento sympatický cukrář za jedny z nejlepších kuchařek a cukrářek, vytvořil dva recepty. Jsme si jisti, že je zvládnete stejně dobře jako Buddy Valastro.

Vanilkový dort

Přísady:

 • 2½ šálku hladké mouky, trocha na vysypání dortové formy
 • 2 šálky cukru, trocha na pocukrování pečícího papíru
 • 2 šálky Crema Pasticcera, není nutné
 • 3/4 šálek rostlinného oleje
 • 2 1/4 lžičky prášku do pečiva
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • ½ lžičky mořské soli
 • 4 velká vejce
 • 1 šálek plnotučného mléka
 • Nesolené máslo (cca 2 lžičky), sprej na pečení nebo rostlinný olej

Na ozdobu:

 • 1 kg jahod
 • 20 dcl chlazené smetany ke šlehání
 • 2 šálky cukru

Postup:

 1. Předehřejte troubu 180°C a pečící mřížku umístěte na střed trouby.
 2. Do misky dejte mouku, cukr, olej, prášek do pečiva, vanilku, sůl a crema pasticcera, pokud ho používáte. Použijte šlehací nástavec pro stolní mixér. (Pokud nemáte stolní mixér, použijte ruční, ale dejte pozor, ať těsto nepřešleháte). Nastavte nízkou rychlost a šlehejte, dokud se přísady nespojí. Zvyšte rychlost na střední, pokračujte asi minutu a vyšlehejte jemné těsto.
 3. Za stálého šlehání postupně přidávejte vejce a každé z nich pečlivě zamíchejte. Zastavujte mixér a z okrajů misky sundávejte přichycené těsto. Mixér nastavte na nižší rychlost.
 4. Poté, co jste přidali všechna vejce, šlehejte ještě jednu minutu, aby se vejce zcela promíchala. To zajistí, že se promísí všechen cukr a mouka a koláč bude díky tomu chutnat skvěle.
 5. Šlehejte na nízkou rychlost a přidávejte mléko po půl šálcích a vraťte zpět přichycené těsto, než přidáte další mléko. Promíchávejte další 1 minutu, dokud těsto nebude dokonale promíchané. Před tím, než začnete péct, přesvědčte se, zda je teplota těsta mezi 20-25 °C, jinak se koláč srazí. (Teplotu zjistěte kuchyňským teploměrem, pokud je těsto příliš teplé, dejte ho vychladit do lednice, pokud je příliš studené, nechte ho ohřát na pokojovou teplotu.)
 6.  Vymažte dvě dortové formy vysoké 25x5 cm a vysypte je moukou.
 7. Rozdělte těsto do obou forem. Z misky pečlivě vyškrabejte veškeré těsto pomocí gumové stěrky.
 8. Pečte 25-30 minut, dokud se koláče nezačnou oddělovat od okrajů formy a nejsou na dotek pružné.
 9. Vyndejte koláče z trouby a nechte je 30 minut až hodinu vychladnout. Koláč by měl mít pokojovou teplotu, než odstraníte dortovou formu.
 10. Na plech dejte pečící papír, posypte ho cukrem a vyklopte na něj oba koláče. Cukr zabrání jejich přichycení.

Dejte koláč do ledničky nebo ho zamrazte, dokud ho nebudete chtít zdobit.

Na ozdobu: 

 1. Vyberte 8 nejlepších jahod na ozdobení vrchní strany koláče. Zbytek jahod omyjte a nakrájejte na poloviny.
 2. Odřízněte svrchní stranu obou koláčů a srovnejte jejich povrch.
 3. Našlehejte šlehačku s cukrem. Jeden koláč dejte na servírovací talíř odříznutou stranou nahoru. Šlehačku rozetřete nebo nastříkejte. Přidejte jahody a další koláč. Svrchní vrstvu šlehačky ozdobte jahodami.

 

 

Linguine s bílou omáčkou ze škeblí od Buddyho

(6 porcí)

Na štědrý večer se v mojí rodině pořádá tradiční italská rybí hostina, která se skládá z nejméně sedmi druhů ryb a pokrmů ze škeblí. Klasické linguine se škeblovou omáčkou často patřilo k menu, obzvláště pro ty co pochází z Hobokenu, protože v mém rodném městě mají jídla ze škeblí dlouhou tradici. (Frank Sinatra pocházel z Hobokenu a miloval škeble Posillipo.)

Pokrm můžeme servírovat celý rok. Na začátku prázdnin na malém talířku se sklenicí šampaňského nebo prosecca, v létě se sklenicí dobře vychlazeného vína.

Přísady

8 stroužků najemno nakrájeného česneku

2 lžičky extra panenského olivového oleje

2 dcl vývaru ze škeblí

30 čerstvých umytých škeblí

košer sůl

700 g linguine

½ šálku jemně nasekané petrželky

citron

 

 1. Dejte vařit vodu.
 2. 2-3 minuty restujte česnek v olivovém oleji na středním plameni, dokud nezměkne.
 3. Až se voda začne vařit, osolte ji a přidejte linguine. Vařte al dente.
 4. Mezitím přiveďte škeblový vývar k varu a přidejte očištěné škeble. Nechte vše vařit pod pokličkou asi 10 min, občas zamíchejte, dokud se škeble zcela neotevřou. (Vyhoďte všechny neotevřené škeble.)
 5. Sceďte těstoviny a vraťte je zpět do hrnce. Přidejte škeblovou omáčku, citron, polovinu petrželky a promíchejte.
 6. Přendejte těstoviny a šťávu do 6 velkých servírovacích misek.
 7. Otevřené škeble položte na těstoviny a posypte zbývající petrželkou.

Poznámka: pokud jsou škeble příliš velké, rozdělte je napůl nebo je nakrájejte a přidejte do těstovin.

Al dente znamená mírně nedodělané, to je oblíbený italský způsob přípravy těstovin.  Těstoviny al dente připravíte tak, že od času přípravy na balíčku odečtete jednu nebo dvě minuty.

 

Nejčtenější články