Close search

Světový den předčasně narozených dětí: Tesco pomohlo s pořízením výbavičky 340 maminkám v Česku a 100 maminkám na Slovensku

Tesco Zdroj: Tesco

V České republice si tradičně 17. listopadu připomínáme Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Pro mnoho rodin s dětmi po celém světě má tento den ale úplně jiný význam. Právě na tento den totiž připadá Světový den předčasně narozených dětí. Tesco se letos rozhodlo podpořit maminky v Česku i na Slovensku, jejichž miminka se již nemohla dočkat, až se spolu poprvé uvidí. Tesco jim darovalo balíčky výrobků Fred & Flo, aby jim usnadnilo péči o jejich malé miminko, až si jej konečně budou moci odvézt z nemocnice domů.

Na celém světě se předčasně, tedy do 37. týdne těhotenství, narodí každý rok 15 milionů miminek, což je každé desáté narozené miminko. Přestože celosvětově úroveň péče o předčasně narozené děti stoupá, přibližně milion těchto dětí si jejich rodiče nikdy nemohou odvézt domů. Nejvyšší počty předčasně narozených dětí vykazují zejména rozvojové země, ale i v České republice se předčasně narodí 8 % dětí.

Nejmenší děťátko, které se v naší porodnici podařilo zachránit, bylo s porodní hmotností 470 g. Narodilo se ve 24. týdnu těhotenství, tedy o 16 týdnů dříve,“ uvedla vrchní sestra Jana Kučová, z neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. Dnes mají takzvaná „miminka do dlaně“ od dokončeného 24. týdne těhotenství velkou šanci na přežití, a to hlavně díky intenzivní lékařské péči. S každým dalším týdnem těhotenství šance miminka rapidně stoupají, 28. týden jsou šance na přežití až 95%. V rozvinutých zemích již nejsou nedonošené děti obvykle těžce hendikepované, ale přesto mívají častější zdravotní problémy. Velkým přínosem je pro ně nejen lékařská péče, ale také brzký kontakt s rodiči.

Když se moje dcera před čtyřmi lety narodila, vážila pouhých 800 gramů. Vím tedy, jaký strach rodiče nedonošených dětí pociťují a jak je důležitá kvalitní péče. Věřím, že dárkové balíčky maminky potěší a zároveň jim pomohou s výběrem kosmetiky pro jejich miminka. Právě s kosmetikou totiž děti přichází do styku každý den a je proto velice důležité, aby nejen příjemně voněla, ale hlavně aby obsahovala pouze kvalitní přísady a jemně pečovala o pokožku miminka,“ říká Tereza Berkes, manažerka vlastní značky Tesco.

Nejčtenější články