Close search

Svět slaví Den svatého Patrika. Irské oslavy si našly cestu i do Česka

YouTube Zdroj: YouTube

Zelené jídlo, zelené pití i oblečení a irská vlajka na každém kroku mohou dohromady znamenat pouze jediné, že nastal Den sv. Patrika. Bujaré oslavy tohoto irského svátku probíhají každý rok po celém světě a lidé se na něj dopředu vždy pečlivě připravují.

Oslavy připadají na 17. března a každoročně zaplní ulice světových metropolí hudbou, veselím a zelenou barvou. Ta je totiž tradičně spojována se svátkem svatého Patrika, který je považován za patrona Irska. 

Svatý Patrik byl misionářem, který žil před více než 1500 lety a přinesl do Irska křesťanství. Za datum jeho úmrtí je považován právě 17. březen, kdy se po celém světě konají oslavy na jeho počest. Veliké oblibě se svátek těší v Irsku, USA, Kanadě a Austrálii. V posledních letech se ale velmi popularizuje a nachází si cestu do evropských a třeba i ruských měst. 

Oslavy jsou spojeny s tradičními irskými motivy, na ulicích je vždy k vidění irská vlajka, také motiv zeleného čtyřlístku je velmi populární. Lidé ho nosí na oblečení, čepicích a nechávají si ho namalovat i na obličej. 

Ani gastronomie nezůstává pozadu a drží krok se slavnostmi, takže je vždy k dostání zelené pivo, těstoviny nebo i zmrzlina. Na počest svatého Patrika se také každoročně v Irsku a různých amerických i kanadských městech pořádají průvody. Zaplňují tak ulice hudbou a úchvatnou podívanou, o kterou se vždy postarají maskoti, mažoretky i tanečníci.

Česká republika se i letos přidá k oslavám Dne svatého Patrika a zájemci se mohou přijít podívat na irský průvod, který bude probíhat v Praze. Průvod vyrazí v neděli z Kampusu Hybernská v 15. hodin a projde přes Staroměstské a Václavské náměstí i Národní třídu. Oslavy podpoří i nasvícení Petřínské rozhledny zelenou barvou.

Nejčtenější články