Close search

Svatební móda dříve a dnes: Co stále přetrvává a co je dávno passé?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Svatební den je pro ženu vždy velkou událostí. Nejinak tomu bylo v dobách minulých. Jen šaty, které v den D oblékaly naše babičky a prababičky, se logicky proměnily. Některé prvky svatebních rób ale přetrvávají dodnes.

Za první republiky přišly do módy kratší sukně, které odhalovaly kotníky. Odhalená ramena také ničemu nevadila, celý dojem outfitu působil velmi ležérně a uvolněně. Žádné korzety ani šněrovačky. Splývavé materiály v barvách champagne byly v té době hodně in. Samozřejmostí ale byly rukavičky, které doplňují nevěstin look i dnes. O co kratší sukně, o to delší závoj, látkou na něj se opravdu nešetřilo. Běžným šperkem tehdy byly perlové náhrdelníky. Právě perlové čelenky doplňovaly i nevěstin účes nebo závoj.

Období kolem druhé světové války se neslo v duchu dlouhých splývavých šatů s vycpanými rameny. Nevěstina kůže se příliš neobnažovala, spíše se nosily dlouhé rukávy a výstřih byl také minimální. Šaty byly opět doplněny o dlouhý závoj a hedvábnou čelenku. Šperky byly pořád ještě decentní.

Padesátá léta byla ovlivněna nástupem rock and rollu, sukně se zkracovaly a začaly být moderní střihy do „áčka“. Kolové sukně nemohly chybět ani jako součást svatebních šatů. Dekolt už se více odhaloval a závoj zkracoval. Nechyběly ani různé našité ozdoby ve tvaru mašliček.

V šedesátých letech frčelo hlavně výrazné líčení. Tužka na oči, stíny a nalepené řasy dominovaly celému obličeji. Všechny nevěsty se podobaly slavné Brigitte Bardot. „Panenkovský“ look doplňoval výrazný závoj. Šaty se nosily jak v délce pod kolena, tak i dlouhé až na zem a vzadu nabírané. Na látce nechyběly ani výšivky, krajky a perličky. Nevěsty se nebály ani výrazných mašlí v účesu.

A je to tu! 80. léta se neřídila podle hesla „méně je někdy více“ a taky podle toho vypadaly svatební šaty. Bohatě vyšívané šaty, vsazené náhrdelníky, vycpaná ramena, výrazné líčení, husté kštice a ustřihnuté ofiny. Nutno říci, že při pohledu na takový outfit nebylo nevěstám co závidět. Hora látky a doplňků například při třiceti stupních nebyla jistě nic příjemného.

V posledních letech přichází do módy minimalismus. Čisté linie, jednoduché účesy a jemné líčení. To vše z nevěsty vytváří éterickou vílu a to se nám líbí. Vždyť je krásné, že žena působí ve svůj velký den jako křehká princezna. Vintage je samozřejmě stále in, a tak můžeme potkat i nevěstu oblečenou do kratší sukně, splývavé halenky a decentního kloboučku. Vše je povoleno, nic není zakázáno a to je na dnešní době fascinující.

Nejčtenější články