Close search

Sue Kreitzman: Extravagantní barevná dáma, která uhranula svět

Instagram Zdroj: Instagram

Odmala měla zvláštní vztah k barvám. Umění ji obklopovalo již od batolete, protože její matka měla kladný vztah ke krásným věcem a navštěvovala s ní muzea. V té době viděla Sue poprvé obrazy významného malíře, který se později stal její inspirací. V mateřské škole měla údajně okamžiky, kdy věděla, že každý den má jinou barvu.

Pouliční umělkyně Sue Kreitzman se narodila v New Yorku, ale už mnoho let žije v Londýně. Její extravagantní vzhled zaujme úplně každého a svou divokou osobnost neskrývá ani v umění.

Deset let strávila ve farmářské vesnici Cambridgeshire, kde napsala několik kuchařek. Ty se rychle dostaly do povědomí lidí a ona začala cestovat do Londýna. Nakonec si uvědomila, že by bylo lepší se tam přestěhovat na stálo. Měla úspěšnou kariéru, ale v roce 1998 se stalo něco zvláštního - ani neví, co - a přestala vařit. Místo toho našla zalíbení v malování a kreslení.

Barevný maniak se zvláštními schopnostmi

Říká, že už od mala měla zvláštní vztah k barvám. "Byla jsem barevným maniakem," uvedla. Měla synestézii – jedná se o tajemné souznění smyslů, touto schopností jsou obdaření například významní skladatelé. Při vzpomínkách na mateřskou školu si vybavila okamžik, kdy věděla, že dny v týdnu a měsíce v roce měly v její mysli jiné barvy.

Inspirace uměním už od batolete

Jako každého z nás, i Sue za život ovlivnilo a inspirovalo několik lidí, v jejím případě umělců. Jedním z nich byl francouzský malíř a jeden z nejvýznamnějších představitelů naivního umění Henri Rousseau. Jeho obrazy poprvé viděla v New Yorku, když ji matka provázela muzeem.

Další inspirací ji byla také francouzská malířka, sochařka a filmařka, krásná Niki de Saint Phalle.

Extravagance všude okolo

Nejedná se o žádnou uťápnutou ženu, která žije v černo-bílém světě, ba naopak. Její život je plný barev, extravagance a hravosti. Jakmile vstoupíte do jejího domu, náhle se ocitnete v úplně jiném světě. Už ve 21 letech měla ve svém bytě barevné zdi a byla na to neuvěřitelně hrdá. Extravagantní umění, kterému se věnuje, ji obklopuje všude, kudy chodí. I ona sama je takovým uměleckým stvořením.

NA SNÍMKY TÉTO FASCINUJÍCÍ DÁMY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články