Close search

Střídání miliardářů: Jeffrey Katzenberg potichu prodal jednu z nejdražších nemovitostí v Kalifornii

Showpix.cz/Google Maps Zdroj: Showpix.cz/Google Maps

Jeffrey Katzenberg prodal sídlo už koncem léta, ale až teď bylo zveřejněno jméno nového majitele. Za 125 milionů dolarů se jím stal Jan Koum, zakladatel úspěšné aplikace WhatsApp.

Suma 125 milionů dolarů (2,9 miliardy korun) představuje třetí největší realitní obchod v historii Kalifornie. Druhým v poradí je Lachlan Murdoch, který loni v prosinci za zámeček uprostřed rozlehlého parku zaplatil 150 milionů dolarů (tehdy 3,4 miliardy korun). A na vrcholu stojí letošní únorový nákup Jeffa Bezose, jehož stálo bývalé sídlo legendárního producenta Jacka Warnera neuvěřitelných 165 milionů dolarů (3,79 miliardy korun).

Pán nemovitostí

Původně se spekulovalo o tom, že Katzenbergův palác koupila nejmenovaná rodina z Velké Británie. Teď ale vyšlo najevo, že za obchodem stojí technologický miliardář Jan Koum, spoluzakladatel komunikační aplikace WhatsApp, jehož majetek se momentálně odhaduje na přibližně 10 miliard dolarů (230 miliard korun). Sídlo od Katzenberga zařadil k nemovitosti v Malibu, za kterou loni zaplatil 100 milionů dolarů. A vedle toho má v Silicon Valley dům za 80 milionů dolarů.

Když se ceny pohybují na těchto úrovních a obchodují se mimo veřejný trh, nepřekvapí, že je známý jenom zlomek údajů o Koumově nové nemovitosti. Mezi miliardáři je spousta lidí, kteří si pečlivě střeží své soukromí. A i proto je dostupná jenom fotografie sídla pořízená ze vzduchu.

Z veřejně dostupných záznamů je ale jasné, že Katzenberg získal nemovitost v roce 2009 za 35 milionů dolarů (tehdy asi 670 milionů korun). Předchozím majitelem byl fyzik Simon Ramo, který je považovaný za otce mezikontinentální balistické rakety a podílel se na vývoji mikrovlnných a raketových technologií. Jeho dům z poloviny 20. století Katzenberg nechal srovnat se zemí a nahradil jej moderní usedlostí z dílny architekta Howarda Backenema.

Technomiliardáři pohromadě

Nemovitost ve tvaru písmene U se nachází na úbočí kopce a na obytné ploše 8000 metrů čtverečních nabízí 5 ložnic plus 13 koupelen. O zbytku interiéru nejsou známé žádné informace. Jen díky leteckým snímkům se ví, že součástí panství je dlouhá příjezdová cesta, parkování pro desítky automobilů, vzrostlé stromy, několik menších zahrad, obří travnatá plocha a bazén s ohromným výhledem na celé Los Angeles, od centra města až po Tichý oceán.

Dům se nachází v exkluzivní čtvrti Trousdale Estates v Beverly Hills, která je také domovem řady dalších úspěšných technologických magnátů. Bydlí zde Garrett Camp, spoluzakladatel Uberu, který loni zaplatil za své sídlo 72,5 milionu dolarů, nebo Markus „Notch“ Persson, švédský miliardář a autor Minecraftu, jehož dům stál jen 70 milionů.

Nejčtenější články