Close search

Strach známe všichni, psychopati ne. Proto jsou tak úspěšní

Pixabay Zdroj: Pixabay

Pojem psychopat oficiálně v psychiatrii neexistuje. Byl nahrazen již na konci minulého století, v odborném slovníku ho vystřídala celá skupina poruch osobnosti. Označit člověka za psychopata bylo údajně příliš urážející. V současnosti se však s tímto označením setkáváme nezvykle často.

Ne každý psychopat však budí výsměch. Naopak, někteří lidé s určitou poruchou osobnosti sklízejí dokonce celosvětový obdiv a dosahují nebývalých úspěchů v různých profesích. Uplatňují se především tam, kde jiní neobstojí kvůli přemíře stresu a neschopnosti zvládat krizové situace.

Šarmantní psychopat? Ano, proč ne?

Pod pojmem psychopat si běžně představíme někoho jako je Hannibal Lecter z Mlčení jehňátek. Ani tomuto masovému vrahovi a navíc kanibalovi nemůžeme upřít jisté charisma a určitou osobní přitažlivost.  Jak podotýká známý český psychiatr a autor knihy Čas psychopatů Radkin Honzák: "Psychopati nás přitahují jako plamen svíčky můru."

Slavný psychiatr popisuje psychopaty jako chladnokrevné predátory, avšak s osobním kouzlem. Mohou být šarmantní a úspěšní ve všech společenských vrstvách, mají totiž dokonalé mimikry. Ve svém článku expert také zmiňuje, že psychopati nemusí nutně druhým jen škodit. Své vlastnosti mohou využít pro dobro druhých. Podle Honzáka to mohou být i hrdinové. Psychopat může být také vzor a přirozený vůdce. "Typickým příkladem je kosmonaut Neil Armstrong," vysvětluje psychiatr v rozhovoru s Lucií Výbornou pro Český rozhlas.

Co odlišuje psychopata od normálního člověka?

Všechny poruchy osobnosti se vyznačují povahovými odchylkami. Mohou být různé. Pokud se dnes mluví o psychopatovi, zpravidla se myslí člověk, který reaguje na nebezpečí jinak než většina normálních lidí. Blíže popisuje psycholog PhDr. Radek Pěkný pro server  iDnes: "Psychopatie je vrozená a doživotní záležitost. Její podstatou je odlišná struktura a fungování těch částí mozku, které řídí strach. Zjednodušeně by se dalo říct, že tito lidé nepociťují strach."

Kvůli absenci strachu podávají psychopati perfektní výkony i v extrémních situacích. Proto vynikají v práci, která vyžaduje pevné nervy a odvahu.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE, VE KTERÝCH ZAMĚSTNÁNÍCH SE (KROMĚ NORMÁLNÍCH LIDÍ) PSYCHOPATI DOKÁŽÍ SKVĚLE UPLATNIT

Literatura:

Honzák, F., Honzák, R. Čas psychopatů. Praha: Galén, 2018.

Zdroje:

https://nakladatelstvi.portal.cz/nakladatelstvi/aktuality/98730/psychiatr-radkin-honzak-o-moudrosti-psychopatu-aneb-jsou-mezi-nami

https://www.youtube.com/watch?v=r7TeFBj9lT0

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy-sex/radek-pekny-psycholog-psychopat-disocialni-porucha-osobnosti.A180117_103512_vztahy-sex_jup

Nejčtenější články