Close search

Strach z klaunů: Coulrofobii prý způsobuje i to, že jejich tváře schovávají emoce

Unsplash Zdroj: Unsplash

Přestože klauni v cirkusech rozdávají smích a radost, dovedou i pořádně vyděsit. Takovým je třeba Pennywise ze slavného románu To od Stephena Kinga. Strach z klaunů se jmenuje coulrofobie a vědci nedávno zjistili, kde se bere.

V časopise Frontiers in Psychology byla nedávno zveřejněna studie vědců z University of South Wales, kteří na základě dat z mezinárodního průzkumu zjistili, že velká část lidí má určitý stupeň coulrofobie, tedy strachu z klaunů.

Proč se bojíme klaunů?

Přibližně 5 % respondentů uvedlo, že se „extrémně bojí“ klaunů. Toto číslo je údajně vyšší než u jiných fobií, jako jsou třeba strach výšky, zvířat nebo uzavřených prostor. Proč je tomu tak? Podle studie jsou za tím hlavně přehnané rysy obličeje a make-up skrývající emoce.

Dalším důvodem bylo negativní zobrazení klaunů v populární kultuře, jako je postava Pennywise z románu To od Stephena Kinga, který se nedávno dočkal i úspěšné a docela strašidelné filmové verze.

Mezi respondenty získalo jedno z nejvyšší hodnocení i údajné nepředvídatelné chování klaunů a fakt, že nevypadají jako lidé. Zajímavé je, že mezi nejméně časté patřily děsivé osobní zkušenosti s klauny. Vědci se navíc domnívají, že rudá barva make-upu, která připomíná nemoci a nákazu, by také mohla hrát roli ve vyvolávání strachu. A jak jste na tom s klauny vy?

Zdroje informací:
Independent.co.uk: Scientists decode why people are scared of clowns
Junior.rozhlas.cz: Kde se bere coulrofobie? Proč mají někteří lidé strach z klaunů?

Nejčtenější články