Close search

Štěstí ve vztahu: Podle psycholožky je důležité otevřít se, ale také si ponechat nezávislost

Unsplash Zdroj: Unsplash

I když jste ve vztahu, v oblasti štěstí se nemůžete spoléhat jenom na partnera. Psycholožka Lisa Firestone, která se věnuje vztahům párů a rodin, vysvětluje, že jsou věci, díky kterým můžete jít štěstí naproti.

Když lidé vstupují do vztahu, mají různá očekávání. Hledají klid, oporu, vlídné slovo a spoustu dalších věcí. A někdy je jich tolik, že je pro partnera "lehké" zklamat vás. Navíc žádný partner nebude dokonalý a nebude schopen přesně vědět, co potřebujete, když to zrovna potřebujete.

Jak mít šťastný vztah

Lisa Firestone sepsala pro magazín Psychology Today několik tipů, jak si zajistit štěstí ve vztahu. Zjednodušeně řečeno si jej musíte zařídit sami. A jak toho lze docílit?

Jednou z rad je, že musíte říct, co chcete. Nelze očekávat, že vám partner bude číst myšlenky. Často se stává, že člověk nevyjadřuje přímo to, co potřebuje nebo chce, a pak svému protějšku vyčítá, že ho zklamal. A to by se mělo změnit. S tím souvisí i další tip, podle psycholožky byste partnera neměli trestat. Je to myšleno tak, že když se cítíte zklamáni, můžete být přímí a upřímní. To je dobrá zpětná vazba. Vyhněte se mstě nebo nějaké nepodloženosti.

Důležitá je také nezávislost. Život v páru neznamená, že musíte sdílet všechno, co děláte. Je úplně v pořádku mít věci, které každý rád dělá nezávisle. Společné zájmy a aktivity jsou fajn, ale pravděpodobně existuje celá řada věcí, díky nimž se cítíte být naživu. A těch byste se neměli vzdávat. Navíc přinášejí energii a vitalitu i do vztahu.

Poslední, ale neméně důležitou radou je tato: Chovejte se ke svému partnerovi tak, jak byste chtěli, aby se choval k vám. Spousta studií přišla na to, že když lidé ve vztazích dostávají podporu bez reciprocity, jejich nálada je mnohem horší. Laskavost a ohleduplnost rezonuje tak, že vám ji partner oplatí. A v konečném důsledku z toho budete profitovat oba.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Štěstí
Psychologytoday.com:
Taking Responsibility for Your Happiness

Nejčtenější články