Close search

Štěstí spočívá v maličkostech. Objevte životní styl Seveřanů „Hygge“

pixabay Zdroj: pixabay

Znáte to, ráno vstanete, nakrmíte domácí mazlíčky, potom nakrmíte děti, připravíte svačiny, rychle se vrhnete do koupelny, kartáček, fén, líčidla, boty, kabát a rychle na tramvaj. Po práci většinou kolotoč pokračuje a skončí až na konci dne, kdy stěží dokážete vnímat osudy hrdinů v nekonečném seriálu. Udělalo vám vůbec něco za celý den radost? Zastavily jste se a vnímaly maličkosti, které vás obklopují?

Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě, proto by se měly ostatní národy inspirovat jejich přístupem k životu, který označují slovem „hygge“. Nejde tak úplně doslovně přeložit, ale tento životní styl vychází z užívání si maličkostí, které každý den přináší. Hlavním přínosem takového pohledu na život je vyvažování stresu a navození pocitu duševního klidu.

Tento životní styl bychom mohly chápat jako způsob „udělejme si to pěkné“ a aplikovat ho jak v mezilidských vztazích, tak ve vztahu k sobě i ve vztahu k našemu bydlení. Severský styl hygge se u skandinávských národů hodně vpisuje do interiérů. Čiší z nich útulná atmosféra, pohoda a klid. O to se většinou postarají vhodné doplňky jako kožešinky, měkké polštáře, příjemné deky a přehozy a hlavně voňavé svíčky a lucerny. Dánové milují přírodní materiály, takže vůně dřeva se line snad každou dánskou domácností.

I když ráno nestíháte, alespoň večer byste se měli s rodinou sejít u společné večeře. To je také jeden z pilířů hygge. Dánové si vždy udělají čas a večer si připraví minimálně dva chody v rámci večeře, popíjejí, baví se spolu a rozhodně u toho nekoukají na fotbal nebo do mobilu. Zapálí si svíčky a radují se z malých i větších radostí každého dne. Vnímají společně strávený čas a umí si užít přítomný okamžik. Proto i vy zkuste začít vychutnávat chvilky s rodinou nebo přáteli, i když víte, že vás po jejich odchodu čeká plný dřez nádobí.

Prožívat „hygge“ chvilky jde i o samotě. Můžete se zachumlat pod teplou deku, otevřít si láhev vína, pustit si oblíbenou hudbu a jen tak chvíli existovat. Když se řekne hygge, většina lidí si vybaví právě tento obrázek. Ale k tomu, abyste byla „hygge“, není nutné pít čaj nebo kakao v posteli a číst knihu. Podstata je v tom, abyste si našla to, co ve vás navozuje pocity štěstí, může se jednat o nějaký sport nebo již zmíněný strávený čas s rodinou nebo kamarády. Zkrátka je důležité se na chvíli zastavit a každý den „si to udělat hezké“. I když k vám tomu postačí řezané květiny ve váze a mazlení se s vaším kocourem (ať už je kocourek z říše zvířat či lidí).

Nejčtenější články