Close search

Stále více lidí je závislých na lécích proti bolesti. Jak si od nich můžeme sami pomoci?

pixabay Zdroj: pixabay

Zná to většina z nás. Zdánlivě bez příčiny se bolestí ozve bederní či krční páteř. Procházka se psem se trochu protáhne a rozbolí kolena. Sedíme celý den u počítače, až nás rozbolí hlava. V těchto všech případech většina lidí sahá po růžové nebo jakékoliv jiné pilulce proti bolesti. Ale nebylo by lepší pokusit se zbavit bolesti i těchto preparátů, které nám nesmírně zatěžují játra a srdce?

Není kouře bez ohně

A není bolesti bez příčiny. Bolest je volání těla o pomoc, jeho prosba o změnu něčeho, co je v našem životě špatně.  A tlumení nebo odstranění bolesti pomocí analgetik je potlačování tohoto hlasu. Tělo zvýší úroveň bolesti a my zvedneme dávky analgetik. A spirála pokračuje.

Naše zdravotní problémy vyústí v návštěvu lékaře. Což bohužel často vede opět k lékům na bolest, tentokrát na lékařský předpis, a ke konstatování, že váš stav je zcela úměrný vašemu věku. A bohužel málokdy dojde k hledání příčiny vašich problémů.

Své zdraví máme ve svých rukou

A když zjistíme, že ani lékaři nám vždy nepomohou, můžeme buď rezignovat a smířit se s každodenními dávkami analgetik, nebo se zamyslet nad tím, kde je v našem životě chyba a pokusit se ji odstranit nebo napravit. Je škoda, že většina z nás odevzdá odpovědnost za svoje zdraví především lékařům, zdravotním pojišťovnám, šarlatánům nebo léčitelům. A jen menšina je ochotna se zamyslet a zapracovat na sobě.  

Připustit si, nebo dokonce změnit svoje návyky, zlozvyky, nešvary a stereotypy jsme často ochotni až když už je pozdě. Kuřák odhazuje cigarety při diagnóze rakoviny plic, alkoholik láhev při cirhóze, vrcholový sportovec končí při artróze, počítačový mág při trvalé bolesti hlavy a krční páteře atd.

Bolest jako startér změny

Zkusme se někdy podívat na bolest ne jako na záludného nenáviděného nepřítele, kterého je třeba potlačit, zadusit, zničit. Pokusme se ji vnímat jako inspiraci pro naše konání, rozhodnutí nebo nový začátek. Když správně vyhodnotíme signály a informace, které nám posílá naše tělo, když překonáme svoji nechuť ke každodennímu pohybu nebo si nevychutnáme už ani tu poslední cigaretu, naše tělo nám to vrátí.

V  pocitu pozitivní energie, radosti ze života, chuti k zatížení těla i ducha a slastného vnímání návratu zdraví. A náš žaludek, játra, srdce a ledviny si oddechnou od každodenní námahy při likvidaci nepřirozených chemikálií a jedů v našem těle. 

Nejčtenější články