Close search

Stále příliš dlouhé večery? Sáhněte po dobré knize!

shutterstock.com Zdroj: shutterstock.com

Nápadů na kreativní trávení volného večera není nikdy dost. Čas od čas je však dobré recyklovat i ty staré a využít je docela novým způsobem.

Snad každý z nás si umí představit, že by svůj volný večer strávil s knihou v ruce. Stačí si uvařit dobrý čaj nebo kávu a pustit se do čtení. Mimochodem podle těchto nápojů prý poznáte, zda jste sáhli po dobré knize – jestliže je totiž po jejím dočtení dopíjíte studené, znamená to, že vás opravdu zaujala.

Dávejte si nejrůznější výzvy

Pokud si však chcete tuto činnost trochu ozvláštnit a zároveň si rozšířit obzory, neomezujte se jen na to, co najdete v knihovně. Sestavte si pro tento rok seznam s pěti výzvami (i když odvážlivci si jich mohou dát i více) a pusťte se do čtení. Dost možná se tak dostanete i ke knižním kouskům, po kterých byste jinak ani nesáhli. A jak by mohly tyto výzvy vypadat? Máme pro vás nápad na několik z nich.

Pořiďte si knihu v předprodeji

Chcete se na svou novou porci zajímavého čtiva těšit se vším všudy? Pak pro jednou udělejte výjimku ze svých nákupních zvyklostí a objednejte si nějakou knihu s pořádným předstihem. Budete poté příjemně překvapení, až vám dorazí domů, a jako bonus při tomto nákupu ještě ušetříte.

Vylosujte si písmeno

Napište na papírky všechna písmena abecedy (no dobře, raritně se vyskytující kousky jako X nebo W či Q můžete klidně vynechat) a vhoďte je do klobouku (sáčku, tašky...). Pořádně zamíchejte a jedno z nich si vytáhněte. A co si s ním počít? Někam si ho napište a najděte knihu, která přesně tímto písmenem začíná. Váš úkol je poté už jednoduchý – do konce roku ji přečtěte.

Kniha za méně než 100 Kč

Že se v této cenové relaci nedá najít žádná kvalitní literatura? Nemusí to tak být, pokud vsadíte na nejrůznější akce u známých prodejců. Zkuste třeba akci Knihy Dobrovský sleva a určitě si tu nějaký kousek do stovky vyberete. To je méně, než kolik byste v restauraci zaplatili za jeden dobrý oběd. A dost možná budete svým výběrem příjemně překvapeni.


Jednu knihu půjčenou...

Ale knihy nemusíte vždy kupovat. Pokud je to jen trochu možné, snažte se nějaké čtivo i zapůjčit. Pokud si chcete letošní knižní výzvu ztížit, rozdělte si tento úkol na dva – jednu knížku si tak budete muset půjčit z knihovny a druhou od nejlepšího kamaráda nebo třeba od kolegy z práce. Takové úkoly dají vašemu letošnímu snažení docela jinou příchuť, co říkáte?

A ještě jednou knihu, tentokrát vyměněnou

Ale čtení knih – to není jen o tom tyhle kousky doma hromadit. Naopak. Dobré čtivo by mělo i kolovat, protože k ne všem typům knih se chceme pravidelně vracet. Proto ve svém okolí najděte knihobudky, veřejné knihovny nebo jiná místa, kam lze přečtené knihy bezplatně odložit a v případě zájmu si odnést jiné. A to může být výzva, která bude stát za to.

Nejoblíbenější kniha vašich rodičů

Dalším dobrým tipem je pátrání ve vašem okolí. Může být zajímavé seznámit se s tituly, které měli vaši rodiče opravdu rádi. Výzvu lze samozřejmě upgradovat i na sourozence, prarodiče apod. Dává vám to mimo jiné i příležitost k žádané sociální interakci, které v poslední době zažíváme až zoufale málo.

Kniha z TOP žebříčku

Nezáleží na tom, jaký druh literatury čtete. Snad na všechny lze na internetu najít nejrůznější typy žebříčků a doporučení. Můžete zabrousit na starou dobrou Databázi knih, ČBDB, nebo kamkoliv jinam. Důležité je najít si nějaký žebříček a z něho si zvolit knihu. A pak už příjemně prožitému večeru nebude stát nic v cestě.

Ale ať už máte raději knihy nové nebo použité, vždy se vyplatí je kupovat s maximální slevou. A jak to udělat? Jednoduše si najděte slevový kupon do svého oblíbeného knihkupectví u specialistů na stránkách https://buykers.cz/.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu