Close search

Srí Lanka: Místo, kde se potkávají čtyři víry a kde se v roce 2004 otřáslo mořské dno

pixabay Zdroj: pixabay

Křesťanství, hinduismus, budhismus, islám. Na naší planetě existuje místo, kde se v míru a přátelství setkávají věřící hlásící se ke všem 4 náboženstvím. Je to Adamova hora, tzv. Adam´s peak v centrální části ostrova Srí Lanka.

Srí Lanka (do roku 1972 Cejlon) je ostrovní stát nacházející se v jihovýchodní Asii. Od Indie je oddělen tzv. Adamovým mostem, řetězem korálových útesů v délce asi 20 kilometrů. Na východě se nachází Bengálský záliv, na jihu Indický oceán. Je drahokamem uprostřed vod Indického oceánu. Dlouhé písečné pláže zakryté stíny kokosových palem, vodopády v horách obklopené čajovými plantážemi, úchvatné historické památky, národní parky, bohatá kulturní a náboženská tradice, to je dnešní Srí Lanka.

Obyvatelstvo ostrova tvoří majoritně Sinhálci, minoritně Tamilové, ještě nedávno stály oba národy proti sobě se zbraní v ruce. Z hlediska náboženství se většina obyvatel hlásí k buddhismu nebo hinduismu, zejména ve větších aglomeracích se lze setkat i s křesťany nebo muslimy. Co je však zajímavé, náboženství zdejší obyvatele nerozděluje a naopak lze říci, že na Srí Lance umí žít křesťané, muslimové, hinduisté a buddhisté vedle sebe. Příkladů lze nalézt více. V bývalém hlavním městě Kandy, se nachází jeden z nejvýznamnějších buddhistických chrámů na světě - Chrám Buddhova zubu a v jeho těsné blízkosti lze nalézt muslimskou mešitu i křesťanský kostel.

V centrální části ostrova však lze nalézt mýty opředené místo, které všechna náboženství spojuje ještě více. Uprostřed džungle se do nadmořské výšky 2243 m nad mořem tyčí Adamova hora, kterou lze bez nadsázky označit jako jedno z nejposvátnějších míst na světě. S horou se pojí ohromné množství legend a pověstí, které se týkají především vyhloubeniny ve tvaru lidské stopy na vrcholu.

Hinduisté věří, že stopu zanechal jejich bůh Šiva při tanci, když stvořil svět. Buddhisté věří, že otisk zanechal Buddha při své třetí návštěvě ostrova těsně předtím, než vstoupil do nebe. Křesťané jsou zase přesvědčeni, že stopu zanechal biblický Adam v okamžiku, kdy byl vyhnán z ráje a Muslimové věří, že na Adamově hoře žili společně Adam s Evou.

Obyvatelé Srí Lanky bez ohledu na to, k jakému náboženství se hlásí, konají každoročně poutní výstup na vrchol hory. Komu se podaří vystoupit nočním pochodem na vrchol hory, muže být pyšný na svůj fyzický výkon s překonáním převýšení cca 1700 metrů a pěti tisíc různě vysokých schodů. Odměnou mu je navíc mystický východ slunce, kdy se během několika vteřin vyhoupne sluneční kotouč na oblohu a nasvětlí všemožnými barvami džungli pod horou. Samotná hora ve tvaru kužele v tomto okamžiku vrhá kilometry dlouhé stíny ve tvaru pyramidy.

Adamova hora vyzařuje skutečnou magickou mocí, zatímco tam dole, všude na světě, se lidé vraždí či nenávidí z důvodu odlišné víry, zde na vrcholu hory, někde mezi nebem a zemí, po vyčerpávající cestě vzhůru je opustí veškerá zloba nenávist a negace a svorně bez rozdílu náboženství uctívají svoji svatou šlépěj.

Nejčtenější články