Close search

Sprcha a procházka aneb Nejlepší způsoby, jak přijít na dobré nápady

Freepik Zdroj: Freepik

Magazín Psychology Today píše, že zdánlivě bezduché činnosti jsou ve skutečnosti všímavým zážitkem, který vede k nejlepším nápadům. Přestat se záměrným myšlením může přinést neočekávané nápady, které se líhnou v podvědomí.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se ve sprše uvolní nejen vaše tělo, ale také představivost? Proč najednou dostáváte dobré nápady? Odpověď spočívá v pevném množství pozornosti, se kterou musí mozek pracovat v daném okamžiku. Tento biologický limit je důvodem, proč snaha o multitasking tak často snižuje výkon a vede k chybám.

Jak mít lepší nápady

"Když se mysl soustředí na problém, spotřebovává velkou část přidělené kapacity. Když ji ale necháte bloudit, zatímco vykonáváte „bezduchý“ úkol, vaše podvědomé myšlenky se budou pohybovat za hranicemi právě probíhající činnosti," píše neurolog Richard E. Cytowic pro Psychology Today.

Slovem „bezduchý“ myslí něco relativně automatického, jako je chůze, procházky v přírodě nebo sprchování. Jde o osamělé aktivity, které nám umožňují odpojit se od vnějšího světa. Výhodou sprchy je, že její bílý šum blokuje vnější stimulaci. Hukot vody způsobuje částečnou smyslovou deprivaci, takže prostor, který by byl použit pro jiné vjemy, získává mysl.

Chůze je další bezduchou, lépe řečeno všímavou činností, která nás ukotvuje v přítomném okamžiku. Tento přístup si pochvalovala třeba slavná spisovatelka Virginia Woolfová, která holdovala procházkám. Filozof Friedrich Nietzsche dokonce napsal, že skutečně velké myšlenky vznikají při chůzi.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Why Your Best Thoughts Happen in the Shower or When Walking
Onlinelibrary.wiley.com: Do People Really Have Insights in the Shower? The When, Where and Who of the Aha! Moment

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu