Close search

Sportovat venku se dá i na podzim

Moira Zdroj: Moira

S přicházejícím chladnějším počasím mnozí z nás zapomenou na návyky, které si osvojili během teplejších dnů, a to zejména ty, které se týkaly pohybu. Zatímco v létě vyrážíme na dlouhé výpravy, chodíme si zaběhat nebo se projíždíme dlouho do večera na kole, na podzim svoji výbavu odložíme do kouta a vytáhneme ji až další rok. Ale proč? Vždyť i na podzim se dá sportovat, možná ještě lépe než v létě.

Sportu zdar i na podzim


Proč se přestat hýbat jen proto, že se změní počasí? Ať už je vaší oblíbenou aktivitou cyklistika, běh, jízda na bruslích, trekking nebo třeba atletika, věnovat se jí můžete i na podzim. Možná vás překvapí, jak příjemné to je. Na výpravách nepotkáte tolik lidí, takže si je ještě víc užijete, na oválech nebo hřišti zrovna tak.

Zásadní je se správně obléct


Určitě to taky znáte. Čím víc se hýbete, tím víc se potíte, pot vám stéká po zádech, časem začne studit. Důvod? Tělo při fyzické aktivitě produkuje energii v podobě tepla, aby se ale tělo nepřehřálo, začne se i potit. Když na sobě budete mít běžné oblečení, pot se do něj nasákne, ale zůstane u těla a za chvíli začne studit.

Dokud je teplo, nic se tolik neděje. Jakmile ale zafouká vítr, prochladnete a začne vám být zima. Druhý den vás možná začne šimrat v krku nebo budete kýchat. Vina je na straně špatně zvoleného oblečení. A na podzim je ještě důležitější si ho vybrat správně. Jak?

Vsaďte na funkční oblečeníNejen mezi profesionálními sportovci je oblíbené funkční oblečení. Stále častěji jeho kouzlo objevují i ti amatérští. A důvod? Jednoznačně komfort, který poskytuje. Pamatujete, jak jsme zmínili, že se zpotíte, pot vám stéká mezi lopatkami a když zafouká, je vám zima? Tak to se vám ve funkčním prádle nestane.

Funkční oblečení je prodyšné, savé a jeho úkolem je postarat se o váš teplený komfort. Pot odvede od těla pryč, tkanina se na vás nebude lepit a vy se budete cítit pohodlně. Pořídit si můžete jak funkční spodní prádlo, tak trička, roláky, spodky, sukně, šaty a mnoho dalšího.


Naučte se vrstvit


Funkční oblečení je základ, pořídit si ale jen jeden kousek nestačí. Důležité je funkční kousky také správně vrstvit, vsadit na cibulový efekt. Co to znamená? Místo jedné silné vrstvy si obléknete několik slabších vrstev.

První vrstva má být savá


Základní vrstvu tvoří spodní prádlo, jehož úkolem je odvést od těla pot pryč a pokožku tak udržet v suchu. Brání i tepelným ztrátám organismu, jde jak o funkční spodní prádlo, tak trička, legíny, roláky apod.

Druhá se stará o váš tepelný komfort


Termoizolační vrstva, jak tu druhou můžeme označit, má zadržet tělesné teplo, přitom ale odvést pot buď do další vrstvy, nebo do okolního prostředí. Nejčastěji se jako druhá vrstva používají mikiny z fleecu.

Třetí vás chrání


Další vrstva je ochranná, má vytvořit bariéru mezi vámi a okolím, jeho úkolem je ochránit vás před všemi rozmary počasí i mechanickému poškození. Jako třetí vrstva jsou oblíbené bundy, vesty a kalhoty ze softshellu, který je nepromokavý a větruvzdorný.

Nejčtenější články