Close search

Spoléháte na to, že úzkosti samy odezní? Riskujete! Mohou totiž dokonce přerůst ve vážné choroby

Pixabay Zdroj: Pixabay

Úzkostný stav je vždy výsledkem několika faktorů. Svoji roli mají geny, ale také výchova a životní styl. Každý jedinec má různou odolnost vůči stresu a jakmile stres překročí určitou hranici, dostaví se problémy, třeba v podobě úzkostí. Tím však vše teprve začíná...

Lidský organismus má mimořádnou regenerační schopnost a disponuje mnoha mechanismy pro udržení přirozené rovnováhy. Právě rovnováha je klíčem ke zdraví. Člověk většinou pociťuje nerovnováhu, třeba právě v podobě úzkostí. Intuitivně si uvědomuje, že je něco špatně, avšak chybí vůle něco změnit. Pokud je organismus v dlouhodobé nerovnováze, dříve či později však zákonitě musí přijít něco zásadního, třeba vážná nemoc.

Hrajete mrtvého brouka?

Strkáte hlavu do písku místo toho, abyste se k problémům postavili čelem? To se nevyplácí, ani v případě, že půjde o úzkosti. Pokud se neobjevují příliš často, nejsou příliš intenzivní, odezní bez následků a neomezují vás v běžném životě, opravdu není co řešit.

Postavte se úzkostem čelem!

Úzkosti jsou základním projevem úzkostných poruch. Mezi zdravím a psychologickou poruchou neexistuje pevná hranice, porucha často přichází pozvolna, postupně omezuje člověka v běžném životě a může skončit až sociální izolací. Kvůli doprovodným tělesným projevům nezřídka ústí až v závažná tělesná onemocnění. To vše jsou důvody, proč úzkosti nenechat tak a třeba i vyhledat odbornou pomoc. Pokud jde o úzkostné poruchy, léčba vždy spočívá především v odborné psychoterapii.

Vyhledejte odborníka

Spouštěčem úzkostí může být téměř cokoliv. Člověk si sám chce pomoct tak, že se snaží vyhýbat situacím, které mohou vyvolat úzkost. Jde však o únik, který čas problém ještě prohlubuje. Člověk totiž ztrácí sebejistotu a narůstají jeho obavy ze situací, které nedokáže zvládnout. Domácí řešení proto není to pravé.

S pomocí odborníka se naopak postižený dostává pod povrch úzkostí. Hledá skutečné příčiny, aby se svých potíží a strachu zbavil jednou pro vždy. Tím získá i sebejistotu a posílí odolnost vůči stresové zátěži, které se dnes vyhnout prostě nedá.

ÚZKOSTI POPISUJE I NAŠE FOTOGALERIE:

Nejčtenější články