Close search

Spíte vedle svého partnera? Podle nové studie to má spoustu výhod

Unsplash Zdroj: Unsplash

Magazín Psychology Today píše, že spaní v jedné posteli může být zdrojem konfliktů a třeba i válek o peřinu. Ale nová studie naznačuje, že to také přináší mnoho výhod.


Podle americké studie mají lidé, kteří spí v jedné posteli s partnerem, lepší spánek než ti, jenž spali sami nebo vedle dítěte. Mezi další výhody patřila menší únava, rychlejší usínání a víc času stráveného spánkem.

Je dobré spát vedle partnera?

Vztahový psycholog Gary W. Lewandowski Jr. píše pro Psychology Today, že sdílení postele může být problematické, neboť partner může mít jiný spánkový režim, putovat v noci po lůžku nebo chrápat. Pokud si myslíte, že mít oddělené ložnice je správné řešení, zastavte se na chvíli.

Výzkumníci z University of Arizona vyzpovídali víc než 1 000 dospělých v produktivním věku. Dotazníky se týkaly průběhu spánku – ať už o samotě, s partnerem nebo s dítětem – únavy, ospalosti, délky usínání, kvality spánku, duševního zdraví a vztahu jako takového.

Spánek s partnerem má velké výhody pro zdraví spánku, včetně snížení rizika spánkové apnoe a potíží s nespavostí. Celkově zlepšuje kvalitu spánku," vysvětluje Brandon Fuentes z katedry psychiatrie na University of Arizona. Spánek ve dvojici znamenal také méně únavy, rychlejší usínání a víc spánku. Zajímavými benefity bylo i méně úzkosti, stresu a deprese.

Ti, kteří sdíleli postel s dítětem, uvedli, že měli menší kontrolu nad svým spánkem, zažívali víc nespavosti a pociťovali víc stresu. I když společné spaní může mít pro dítě výhody, zdá se, že rodiče to mají naopak. Lidé, kteří spali úplně sami, hlásili víc depresí. A také nižší spokojenost se svým životem a vztahem.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu