Close search

Spielberg, Hanks a ti druzí: Nejlepší filmy o vylodění v Normandii

Dreamworks Pictures Zdroj: Dreamworks Pictures

Zachraňte vojína Ryana je patrně nejznámější válečný snímek popisující také vylodění v Normandii. Není ale jediný, který se na tuhle významnou epizodu II. světové války podíval.

I přes neuvěřitelnou odvahu, výcvik, technickou podporu a vybavení to musel být nepředstavitelný chaos. Tisíce mužů vyskákali z člunů do rozbouřených vod a octli se v přímé palbě německých vojsk, které jim nedarovaly ani metr pobřeží.

A právě tahle epická kapitola II. světové války se stala vděčným námětem mnoha filmů. Vybrali jsme nejlepší z nich.

Tom Hanks jde do války

Nejznámější moderní válečný film, který se z části odehrává právě v průběhu Dne D, je Zachraňte vojína Ryana (1998) od režiséra Stevena Spielberga. Úvodní část z pláže Omaha, kde probíhaly nejlítější boje, je natočena neskutečně sugestivně a syrově.

Uprostřed toho všeho šílenství se kapitán Miller (Tom Hanks), obyčejný chlap, který se snaží dělat to, co je správné, pokouší přežít a zajistit to samé pro své muže. Snímek nestihl zestárnout ani po víc jak dvaceti letech.

Spielberg s Hanksem, který se podílel i na scénářích a režii, stojí také za minisérií HBO s názvem Bratrstvo neohrožených (2001). Masivní projekt dosahuje filmových kvalit a sice zabírá několik let v životě elitní jednotky Easy Company, včetně úvodního výcviku a různých misí až do konce války, část se odehrává také v průběhu Dne D.

Ozvěny minulosti

O téměř čtyřicet let dřív vznikla jiná válečná klasika - Nejdelší den (1962). Tady se sice hraje na hrdinskou notu ještě víc než u Ryana, ale za to divák v průběhu epických 171 minut dostane alespoň v hrubých obrysech informace o tom, co se v průběhu 6. 6. 1944 dělo, jak se to celé připravilo a kdo byl zapojený.

Je to, samozřejmě, hollywoodský film, takže nejde o učebnici dějepisu, ale jako základní vhled do problematiky postačí. Bonusem je účast slavných jmen jako Bourvil, Richard Burton, Henry Fonda nebo Sean Connery.

Na další filmy o invazi do Normandie se můžete podívat v GALERII:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu