Close search

Spánek a demence: Brzké usínání a víc jak osm hodin odpočinku prý věští problémy

Unsplash Zdroj: Unsplash

Podle odborníků mohou naše spánkové návyky předpovědět pravděpodobnost rozvoje demence. Když třeba jdete spát už v devět a dopřejete si víc než osm hodin spánku, může to být příznak pozdějších potíží.

Demence ovlivňuje fungování mozku, paměť, jazyk a způsob řešení problémů. Jednou z nejčastějších forem demence je Alzheimerova choroba. Podle britského listu The Sun v současnosti s tímto onemocněním žije přibližně 55 milionů lidí.

Spánek a demence

Podle informací publikovaných v Journal of the American Geriatrics Society je riziko demence o 69 procent vyšší u těch, kteří spali déle než osm hodin. Riziko jejího rozvoje bylo také dvakrát vyšší u těch, kteří šli spát před 21:00, alespoň v porovnání s těmi, kteří jdou spát o hodinu a víc později.

Vědci sledovali spánkové návyky a případy demence u 2000 mužů a žen po dobu čtyř let. Bohužel nenaznačili, proč dřívější usínání a delší spánek poukazují na vyšší riziko demence.

Podle studie publikované v periodiku Lancet lidé středního věku (35 až 64), kteří zažívají časté noční můry, mají větší pravděpodobnost, že jim později bude diagnostikována demence. Výzkumníci z University of Birmingham zjistili, že špatné sny se mohou stát běžnějšími několik let nebo dokonce desetiletí předtím, než se objeví problémy s mozkem. A muži jsou ohroženi víc.

U lidí středního věku, kteří měli noční můry každý týden, byla čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou v následujícím desetiletí trpět kognitivním poklesem. Jde o mimořádně důležité zjištění, protože vědci připomínají, že existuje jen velmi málo rizikových indikátorů demence, které lze identifikovat již ve středním věku.

Zdroje informací:
Thesun.co.uk: SLEEPY HEAD Your bedtime and DREAMS can predict your dementia risk, scientists say
Thelancet.com: Distressing dreams, cognitive decline, and risk of dementia: A prospective study of three population-based cohorts

Nejčtenější články