Close search

Souboj vizionářů: Elon Musk tvrdí, že Bill Gates vůbec nechápe elektrické kamiony

Wikimedia Commons/Steve Jurvetson, CC BY/Showpix.cz Zdroj: Wikimedia Commons/Steve Jurvetson, CC BY/Showpix.cz

Elon Musk i Bill Gates jsou technologičtí vizionáři, kteří změnili a ještě stále mění tvář světa, byť každý patří k jiné generaci.

Jde, samozřejmě, jenom o souboj pohledů na technologii, která má oprostit lidstvo od spalovacích motorů. Ale když spolu nesouhlasí dva z nejchytřejších mozků novodobé historie, není to jen tak.

Limity baterií

Problém je v tom, že baterie jsou velké a těžké. Čím větší váhu se snažíte přemístit, tím víc baterií potřebujete k pohonu vozidla. Ale čím víc baterií použijete, tím větší váhu přidáte - a tím více energie potřebujete," napsal Bill Gates na svém blogu GatesNotes.

A dodává, že i při velkých průlomech v technologii nebudou baterie pravděpodobně nikdy praktickým řešením v oblastech, jako jsou velké 18kolové kamiony, nákladní lodě nebo trysková letadla. Elektřinu považuje za řešení pro krátké vzdálenosti, velká těžká vozidla potřebují na dlouhé trasy něco jiného. Levnou alternativu vidí v biopalivech.

Nicméně se elektřině úplně nevyhýbá, jen ji považuje za řešení vhodné třeba pro pick-upy a zmiňuje klasické značky jako GM, Ford a nováčky na trhu Rivian a Bollinger.

Musk v ráži

Když se Elona Muska na Twitteru ptali, co si myslí o Gatesových názorech na limity baterií, omezil se na strohé konstatování: „Nic o tom neví." Jestli je za tím fakt, že Gates nezmínil Teslu mezi značkami, které produkují elektromobily, nebo na blížícím se eventu Battery Day přijde Musk 22. září s něčím převratným, co vlastně slibuje pokaždé, není úplně jasné.

Mnohé ale může napovědět, že Musk se od obdivu staršího kolegy, který je v žebříčku miliardářů o čtyři příčky před ním, přesunul k lehké nevraživosti poté, co si Gates v únoru pořídil elektrický sporťák Porsche Taycan, a ne Teslu.

Zdroje: gatesnotes.com, Twitter

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu