Close search

Sonny a Cher: Manželství udržované jen pro fanoušky skončilo před 45 lety

Wikimedia Commons/Joop van Bilsen / Anefo, CC0 Zdroj: Wikimedia Commons/Joop van Bilsen / Anefo, CC0

V šedesátých letech neexistoval ve světě popové hudby slavnější a přitažlivější pár, než byli Sonny a Cher. Když se později vzali i oficiálně, pracovali na svém image solidního manželství, které by ostatním mohlo jít příkladem. Hra na spořádaný pár skončila 26. června 1975.

Ještě předtím, než se média vrhla na Johna Lennona a Yoko Ono, byl ve světě populární hudby jiný pár, který si zasluhoval pozornost - Sonny a Cher.

Hit I Got You Babe je v roce 1965 vystřelil na špici hitparád a z devatenáctileté dívky a jejího o jedenáct let staršího přítele a producenta jsou nové hvězdy.

Cher dobývá Los Angeles

Sony a Cher kromě hudby prodávali také obraz slušného páru, se kterým se mohli posluchači ztotožnit. Nejdřív partneři, pak manželé na tom pracovali přímo profesionálně. Dokonce i v době, kdy to ve skutečnosti už tak nefungovalo a nežili spolu řadu let.

Cher, vlastním jménem Cherilyn Sarkisian, odešla v šestnácti ze školy a od matky do Los Angeles, aby se stala herečkou. Vrhla se do toho po hlavě, navazovala kontakt s každým, kdo by ji mohl nějak pomoct nebo dohodit konkurz. V listopadu 1962 potkala Sonnyho Bona, který pracoval pro legendárního producenta Phila Spectora a potřeboval někoho, kdo by se mu staral o domácnost. Cher to vzala a přes Sonnyho se rychle dostala ke zpívání, je třeba jednou z vokalistek slavné písně Be My Baby z roku 1963.

Byla to Cher, kdo Sonnyho postrčil ke společnému zpěvu, protože měla strach z živého vystoupení a on pro ní představoval jistotu, jakousi otcovskou figuru. A to i přesto, že jejich vztah přerostl do něčeho víc. Když v roce 1965 vypustili do světa nahrávku I Got You Babe, tvořili už pár. Měli za sebou také rychlý, neveřejný svatební obřad na hotelu v mexické Tijuaně. Oficiálně to dotáhli k oltáři až v březnu 1969.

Manželství pro fanoušky

V době sexuální revoluce byla jejich monogamie nezvyklá, stejně jako to, že se drželi dál od drog. Tím si sice zkomplikovali přijetí u volnomyšlenkářské americké mládeže, ale úspěch v Evropě jim to bohatě vynahradil.

A protože věděli, že jejich úspěch závisí hodně od toho, že je fanoušci vnímají jako pár, snažili se tohle zdání udržet co nejdéle. Zpětně se ukazuje, že v manželství to skřípalo od roku 1972, kdy si Sonny zapsal do deníku poznámku: „Veřejnost si stále myslí, že jsme spolu. Tak to musí být.“ Potřebovali totiž udržet funkční šou The Sonny & Cher Comedy Hour, která byla obrovským hitem.

Jak je na tom jejich vztah doopravdy, už ale dlouho udržet v tajnosti nedokázali. A tak 26. června 1975 přichází rozvod. Dobové vydání časopisu The Morning Record uvádí, že stání před soudem bylo extrémně rychlé a za pět minut bylo po všem. Dostavila se jenom Cher a na otázky soudce a svého advokáta odpovídala jenom stroze ano nebo ne. Z toho čtyřikrát padlo ne, když se zpěvačky ptali, jestli by třeba manželská poradna nepomohla dát jejich vztah zase dohromady. Žádost o rozvod zdůvodnila nepřekonatelnými rozdíly, co je obvyklá formulka, která obsahuje prakticky všechno.

Cher a Sonny navždy

Když se ukázalo, že spolu nežijí, skončila i jejich úspěšná společná televizní šou. Poté ji zkusili nahradit dalším titulem, ale The Sonny and Cher Show už neměla v sobě to partnerské kouzlo, které fungovalo na diváky.

Cesty Sonnyho a Cher se na nějakou dobu rozešli, ona se učila fungovat bez člověka, který řešil všechno za ní a přivlastnil si také, bez jejího vědomí, 95 % společnosti Cher Inc., on se pustil do herectví a politiky.

Jejich cesty se po letech proťaly několikrát, dokonce spolu i vystupovali. „I když jsme o sobě neříkali hezké věci, nic to neznamená. Znám Sonnyho příliš dobře," vysvětlila zpěvačka, proč mají k sobě pořád blízko. Sonny zemřel v lednu 1998 po nehodě na lyžařském svahu a Cher pronáší na jeho pohřbu řeč, kterou si připravovala několik dnů: „Když jsem byla mladá, v Reader's Digest měli sekci nazvanou Člověk, na kterého nikdy nezapomenu. Bez ohledu na to, jak stará jsem, bez ohledu na to, kolik lidí potkám, touto osobou bude pro mě vždy Sonny."

Na obrazy ze života Sonnyho a Cher se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: biography.com, wikipedia.org, people.com

Nejčtenější články