Close search

Sociální sítě ničí vztahy i jednotlivce: Na nebezpečí upozorňují i bývalí zaměstnanci Facebooku

pixabay Zdroj: pixabay

V minulých letech na problém sociálních sítí upozorňovali psychologové nebo učitelé ve školách, ale nyní vidí hrozbu v této virtuální příšeře i sami spoluzakladatelé Facebooku. V čem spočívá ten problém? A jak se od sociálních sítí odpoutat?

Převrací hodnoty

Dříve sloužil internet lidem k vyhledávání informací, novinek, zajímavých webů a tak dále. Dnes je situace taková, že drtivá většina mladé generace je doslova pohlcena sociálními sítěmi, převrací jim hodnoty, odtrhává od reálného života. Bývalý manažer Facebooku Antonio Garcia Martinéz říká, facebook je založen na tom, že těží ze slabin psychologie člověka. Vyvolává v lidech závist, lhaní a neustálé porovnávání s ostatními a sám lidem doporučuje, aby si dali na čas od sociálních sítí pauzu.

Mladí lidé jako snadný terč

Mladí lidé, kteří jsou nezkušení, vidí v sociálních sítích naprosto dokonalý svět. Když si koupí novou věc, která se jim líbí, mají okamžitě potřebu se s ní pochlubit ostatním, jenže když nepřijde taková odezva, kterou očekávali, najednou se jim věc přestane líbit. Uvěřili tomu, že když to nemělo úspěch na Instagramu, jejich původní názor na tu věc byl špatný. Závislost na lajcích a pochvalných komentářích je opravdu už chorobná a tito “závislí” jedinci bez ní nedokážou žít.

Mobil stále na očích

Nejen že se tím odtrhávají od reálného světa, takže se jejich okruh přátel sužuje do lidí, kteří jim často lajkují příspěvky, ale nedokážou se už pro nic nadchnout. Rodiče mladistvých to dobře znají. Jedete s dětmi na výlet, jenže oni jsou stále přilepení ke svému věrnému parťákovi - mobilu. Uživatelé sociálních sítí, kteří jsou jimi pohlceni, si neuvědomují, že takto uměle vytvořená “popularita” ještě nikoho dlouhodobě neudělala šťastným, naopak tento stav vede k ještě větší prázdnotě než byla na začátku.

Potřeba zvýšení sebevědomí

Proto chce člověk logicky ten slastný pocit oblíbenosti zažít znovu a zase se uchyluje tím špatným způsobem, například tím, že se vyfotí v kabince s drahou kabelkou, kterou stejně vrátí, ale obdivné komentáře a lajky ho zahřejí u srdce. Krátkodobě si tím zvýší sebevědomí a takhle to je pořád dokola.

Většina lidí, která si účty na sociálních sítí zruší, začne mít po čase pocit, že jim něco v životě chybí..no ano, okukování jiných lidí, jejích zážitků, chlubení se svými věcmi a ten pocit prázdnoty opět vyplní založením nového účtu.

Buďte offline

Neustále připojení k internetu má negativní vliv na naše zdraví a také život. Máme pocit tlaku, že musíme být stále k dispozici a cítíme tak zodpovědnost, která může vést i k úzkostem a depresi. Představte si ten slastný pocit, kdy úplně vypnete svůj mobil a pár dní se na něho ani nepodíváte. Zkuste tuto očistnou terapii několikrát za rok nebo i za měsíc. Třeba se vám ten pocit zalíbí natolik, že si uvědomíte, že je vám bez sociálních sítí lépe.

Nejčtenější články