Close search

Samota nemusí být nutně špatná. Máte čas a prostor sami pro sebe

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Společenské styky jsou obvykle vědci doporučovány, protože podporují imunitu, odolnost vůči stresu a větší délku dožití. Velký přínos má ale paradoxně i samota.

Nejdřív negativa: sociální izolace a osamělost zvyšují riziko obezity, vysokého krevního tlaku, úzkosti, deprese, Alzheimerovy choroby a dokonce jsou prý častými důvody předčasného úmrtí.

Na druhé straně, pokud děláte věci sami, můžete si vybrat aktivity, které máte rádi jen vy, užít si je vlastním tempem a způsobem. Věnujete čas sami sobě a můžete se poznat víc a lépe, než to jde v každodenním pracovním nebo sociálním kolotoči.

Sám sobě pánem

V základní rovině jde o to, že si můžete pouštět hudbu nebo seriály, které nikoho z vašeho okolí nezajímají. Přidávat do jídla tolik chilli, kolik unesete a podobně. Zkrátka dělat věci bez rozptýlení a vlivů nebo názorů jiných lidí. Co na tom, že něco nevyjde, zkusili jste to sami. A to je hodně důležité i pro vaše sebevědomí.

Z extroverta introvertem?

Neplatí ale, že se introverti utvrdí v tom, že už nikdy nikoho nebudou potřebovat. To, že máte sklon být introvertní, samozřejmě neznamená, že chcete být neustále sami. I ti největší samotáři potřebují podpůrnou síť a sociální propojení. A v těchto dobách víc, než kdy jindy.

A naopak, extroverti zjistí, že izolace nepředstavuje jen zlo. Je to čas, který věnují sami sobě v době mezi sociálními interakcemi. A pokud tuto pauzu stráví kvalitním způsobem, časem se naučí ji docenit.

Na další pozitiva sociální izolace se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: verywellmind.com

Nejčtenější články