Close search

Londýnské sochy: Většina jich zobrazuje muže, ženy jsou až na třetí příčce

Unsplash Zdroj: Unsplash

CNN informuje o nové studii, podle které je víc než 20 % londýnských soch věnovaných mužům. Pokud tipujete, že ženy jsou hned za nimi, míříte vedle.

Podle studie britské charitativní organizace Art UK je v Londýně přes 1500 různých soch. A i když má mezi největšími britskými městy nejvyšší procento soch věnovaných ženám, stejně se mezi ně a muže někdo vetřel.

Sochy královny Viktorie

Mezi nejčastěji zobrazovanými muži jsou členové královské rodiny, slavní vojevůdci, politici, spisovatelé, umělci nebo herci. Dohromady jich je přes 20 % z celkového počtu soch. A na druhém místě? Tam jsou zvířata, ty představují 8 procent všech londýnských soch.

Ženy tvoří jenom 4 % a pokud jde o tu nejčastěji zobrazovanou dámu, je to královna Viktorie, která vládla v letech 1837-1901. Je na úvodní fotografii k článku a vyhrává v počtu soch i v rámci celé Anglie. Lidé jiné barvy pleti jsou zastoupení jedním procentem.

Výše uvedená procenta se ale časem změní, neboť starosta Londýna Sadiq Khan ustanovil komisi, která má prozkoumat budoucnost památek v hlavním městě Anglie, včetně názvů ulic a soch. Komise pro rozmanitost ve veřejné sféře by měla zajistit, že památky vhodně odrážejí úspěchy a rozmanitost Londýna. Bude konečně víc žen než zvířat?

Zdroje informací:
Edition.cnn.com: London has more statues of animals than it does of women and people of color, a new study says


Nejčtenější články