Close search

Snažíte se zhubnout, ale marně? 5 rad, jak rozhýbat váš pomalý metabolismus a zatočit s kily!

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Máte pocit, že je váš metabolismus s přibývajícím věkem pomalejší a vy nabíráte kila rychleji než dřív? To je bohužel vědecky dokázaný fakt, ale možná už nevíte, že existují snadné triky, díky nimž se váš líný metabolismus rozpohybuje. Rázem budete lépe spalovat, a zároveň hubnout. Pojďte si tedy přečíst, jak toho dosáhnout.

Především po třicítce se u žen vlivem hormonů, úbytkem svalové hmoty a všudypřítomným stresem mění fungování těla. Metabolismus se zpomaluje a díky tomu hmotnost roste. Ale nevěšte hlavu, jde s tím bojovat a není to zas až taková věda. Které zásady tedy musíte dodržovat, abyste udržela metabolismus v normě?

 

1. Jezte

Základním pravidlem hubnutí je více energie vydávat než přijímat. Ale ne vždy je pouhé snížení počtu kalorií správným řešením. Pokud budete mít příliš nízký příjem, způsobí to zcela opačný efekt. „Když budete dlouhodobě jíst méně, než je váš bazální metabolismus – energie, kterou tělo potřebuje pro zajištění základních biologických funkcí –, tělo se naučí šetřit a metabolismus zpomalí,“ vysvětluje nutriční odbornice Bc. Pavlína Dostalíková, MBA z Institutu zdravého životního stylu – NutriCentrum. Vaše tělo díky nízkému příjmu nebude mít dostatek energie na udržení a růst svalové hmoty. Díky svalům vaše tělo spaluje kalorie. Takže jezte pravidelně, aby jste neměli hlad, ideálně pětkrát denně.

 

2. Do každého jídla přidejte bílkovinu

V každém jídle byste měli mít bílkoviny. „Výhodou je, že jejich trávení je složité, díky čemuž dokážou zlepšit metabolismus o 20–30 procent,“ říká Pavlína Dostalíková. Nci nepřehánějte. Doporučený příjem závisí na fyzické aktivitě, věku i pohlaví a nadměrné množství vám může škodit. „Držte je kolem 1,5 g na kg hmotnosti a rozdělte do jednotlivých denních jídel,“ radí odbornice. Dbejte také na kvalitu. Libové maso, vejce, sýry a neslazené mléčné výrobky obsahují kvalitní živočišné bílkoviny a luštěniny, tofu a ořechy jsou zdrojem rostlinných bílkovin.

 

3. Snídejte

Podle RNDr. Michaely Bebové, nutriční specialistky z portálu Biochemicka je snídaně základ. Ovlivňuje výkonnost i náladu na celý den. „Po probuzení tělu potřebujete dodat energii, kterou má po spánku jen na asi 30–60 min, potom už sahá do zásob,“ vysvětluje a dodává: „K snídani si navíc můžete dopřát, protože energie z ní se během dne s jistotou využije.“ Pokud ráno nestíháte, vypijte jogurtový nápoj, ovocné smoothie nebo si umixujte ovesné vločky s mlékem a banánem.

 

4. Pijte

Převařená voda s citronem vám ráno nalačno nastartuje metabolismus. Pitný režim je celkově velmi důležitý. Bez vody žádné biochemické děje fungovat nebudou. „Univerzální pravidlo říká, že byste měli denně vypít alespoň 30 ml na každý kilogram hmotnosti. V horkých měsících nebo při sportu je to samozřejmě úměrně vždy více,“ radí Michaela Bebová. Pavlína Dostalíková upozorňuje na vyváženost pitného režimu. „Velké přepíjení zatěžuje ledviny, nalít si žaludek před jídlem také není vhodné – pak se roztahuje a je větší hlad.“ Pozor na ledové pití po jídle. To ochladí žaludek natolik, že nemůže pracovat.

 

5. Hýbejte se

S věkem ubývá svalová hmota, díky které se spaluje většina kalorií. „Ne nadarmo se jí říká aktivní hmota, takže pro zrychlení metabolismu nestačí svaly jen mít, ale také je aktivně používat,“ podotýká Pavlína Dostalíková. Doporučuje kombinace aerobního cvičení s lehkým posilováním 3–4krát týdně.

 

Nejčtenější články