Close search

Šlehačková láhev a vaječný šampon: Předměty každodenní potřeby, které měl za socialismu každý

youtube.com Zdroj: youtube.com

Předměty každodenní potřeby, které měl doma snad každý a pamatujeme si je dodnes. Obaly od výrobků byly pro tu dobu typické. Stačí se podívat na sáčky od bonbonů a hned si vybavíme jejich chuť. A co teprve cigarety Disco nebo Mars. Také jste je chodili rodičům kupovat do hospody?

1. Na Velikonoce nechyběly v žádné domácnosti tyto práškové barvy na vajíčka. Když se v nich vajíčko nechalo déle, barva byla tmavší, když se brzy vyndalo, barva byla světlejší. Tyto barvy barvy na vejcích krásně držely.

2. Pamatujete na Marsky? Také je kouřili vaši rodiče nebo vy sami? Dnes už se prodávají jen mezi sběrateli. Za socialismu stály 4 Kčs.

3. A co teprve ovocné nebo větrové bonbony. Říkalo se jim furé, byly k dostání meruňkové, jahodové nebo i směs. Chuť Fialek nebo Klokánek si dodnes také všichni pamatujeme.

4. Toaletní papír, stejně jako dámské vložky, býval nedostatkovým zbožím. Stávala se na něj fronta. Kdo si počkal, ten se dočkal.

5. Gramofon zdaleka neměl každý. Vinylové desky se daly běžně sehnat, jen na nich nesměly být interpreti ze Západu. Ti byli zakázáni a člověk se k nim dostal jen potají.

6. Kotoučový magnetofon, na který se daly nahrávat písničky a různé zvuky, byl oblíbeným vánočním dárkem.

7. Šampon obsahující vaječný žloutek regeneroval suché a poškozené vlasy a dodával jim sílu a lesk. Dodnes se žloutkový šampon prodává.

8. Dodnes oblíbený tuhý podpalovač nechyběl v žádné domácnosti, kde se topilo kamny.

9. Solvina se používala na ruce silně znečištěné od šmíru nebo oleje. Někde je vidění dodnes. Abrazivní složení se postaralo o odstranění všech nečistot.

10. Vzpomínkou na dětství je starý diaprojektor. Stačila prázdná zeď a představení mohlo začít. Přes diaprojektor jste si mohli prohlížet i fotky z dovolené.

11. Nejlepší šlehačka byla ta domácí. Láhev na šlehačku, která se plnila bombičkami měla v kuchyni snad každá hospodyňka.

12. Plastové hrníčky jsou k vidění dodnes. Byly hojně využívány v domácnostech i ve školkách a školách. Tyto nerozbitné barevné hrníčky naplněné čajem, to bylo dětství za socialismu i v 90. letech.

13. Řidičský průkaz v růžovém obalu měl každý řidič.

 

Nejčtenější články