Close search

Slavný moment z televizní historie: Korunovaci Jiřího VI. a Alžběty sledovalo před 83 lety deset tisíc diváků

Wikimedia Commons/Rijksmuseum, CC0 Zdroj: Wikimedia Commons/Rijksmuseum, CC0

Říká se tomu i triumf televize té doby. Dvanáctého května 1937, kdy korunovace Jiřího VI. a Alžběty proběhla, BBC na event vyčlenila rovnou polovinu všech svých kamer - celkem tři kusy.

Albert Frederik Artur Jiří, doma familiárně zvaný také Bertie, byl druhým synem krále Jiřího V. a čtvrtý v pořadí v nástupnictví na britský trůn. Z toho důvodu se na převzetí té nejvyšší povinnosti nikdy nepřipravoval.

Jenže když 20. ledna 1936 zemřel Jiří V. a na trůn nastoupil Eduard VIII., který ještě 11. prosince toho roku abdikoval, aby se mohl oženit s dvakrát rozvedenou Wallis Simpsonovou, zdráhající se Albert přebírá trůn a přijímá jméno Jiří VI.

Historie ve filmu

Částečně se korunovaci věnuje i výtečný snímek Králova řeč (2010), kde se to ve vypjaté situaci konečně láme a Jiří VI. v podání Colina Firtha porazí koktání, které ho provázelo celý život. Byl totiž původně levákem, a patrně kvůli snahám potlačovat to u něj výchovou, si vypěstoval tuto řečovou vadu.

Když ale najednou zjistil, že nad tím dokáže zvítězit, dokončil důležitou zkoušku na korunovaci ve Westminsterském opatství a následně i obřad samotný dopadl na výbornou.

Korunovace Jiřího VI. a Alžběty byla první britskou korunovací zachycenou kamerami. Pro televizi BBC jde rovněž o zásadní milník v tom, že poprvé natáčeli venku, dílem i z toho důvodu, že ji církev nepustila do Westminsterského opatství.

Křest televize

BBC na událost nasadila tři kamery, polovinu z celkového počtu, které v té době vlastnila. Ostatně, oficiálně začala televize fungovat jen několik měsíců předtím, v listopadu 1936, takže všechno se připravovalo za pochodu.

Událost, jejíž záznam je dnes dostupný třeba na Youtube, byla podle dobových médií „dosud nejvyšší triumf televize“.

A pochopila to samotná BBC, pro kterou bylo 10 000 diváků dostatečným znamením, aby pokračovala s venkovní mobilní vysílací jednotkou a následně vysílala třeba zápasy z Wimbledonu.

Pro porovnání, korunovaci královny Alžběty II. vidělo v únoru 1952 jenom ve Velké Británii 27 milionů diváků.

Na další zajímavosti o korunovaci Jiřího VI. a Alžběty se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: bbc.com, express.co.uk, wikipedia.org

Nejčtenější články