Close search

Skvrny na zubech: Jak si poradit s nápoji, které je způsobují?

Unsplash Zdroj: Unsplash

Ryan Chaliff, odborník na zubní chirurgii a bělení zubů, vysvětlil pro magazín Eatthis.com, jak lze zamezit nebo alespoň snížit poškození, které našim zubům způsobuje popíjení čaje, bílého vína a slazených nápojů.

Pěkné zuby fungují jako podvědomý symbol dobrého zdravotního stavu. Jenže co dělat, když na nich naše oblíbené nápoje zanechávají stopy? Zubař Ryan Chaliff pro magazín Eatthis.com vysvětluje několik tipů, díky kterým se jich nemusíte vzdát.

Čaj, víno a zdravé zuby

Podle Chaliffa má čaj ještě větší potenciál vázat se na zuby než káva.Čaj je obzvláště bohatý na třísloviny, je tudíž ještě pravděpodobnější, že způsobí skvrny v porovnání s kávou,“ vysvětluje Chaliff.

A hned nabízí zajímavý způsob, jak omezit barvicí účinky čaje: Přidání trochy mléka do čaje může pomoci omezit jeho barvicí schopnost, protože kasein v mléce zabraňuje přilnutí tříslovin k zubu.

A dodává další věc, která není moc obecně známá. Červené i bílé víno je velmi kyselé, rozkládá zubní sklovinu, což umožňuje skvrnám proniknout na povrch zubu. I když se má za to, že bílé víno si, na rozdíl od červeného, nemusíme spojovat se skvrnami na zubech, je ještě kyselejší. Chaliff vysvětluje, že bychom měli s čištěním zubů počkat alespoň 30 minut, než bude kyselost pryč. Jinak opotřebujeme sklovinu, která byla změkčena kyselostí vína.

Jak na zdravé zuby

Chaliff zdůrazňuje, že bobulové ovoce je sice skvělá a zdravá svačinka, ale také může vést ke vzniku skvrn. V boji proti ovocným skvrnám pomůže jednoduchá věc – pojídání křupavé zeleniny jako je celer nebo salát. Jejich žvýkání čistí skvrny od bobulí nebo ovocné šťávy na zubech přirozenou cestou.

Pokud jde o sodovky, slazené a energetické nápoje, jsou rovněž vysoce kyselé. Narušují zubní sklovinu, což nejenže „ulehčí“ vznik skvrn, ale také obnažuje vnitřní část zubů – dentin. Bohužel, dentin je přirozeně tmavší než sklovina a vede ke žlutému vzhledu zubů," říká Chaliff.

Pokud se ale těchto ne zrovna zdravých nápojů nechcete vzdát, podle zubaře je můžete popíjet brčkem a omezit tak kontakt s povrchem zubů.

Zdroje informací:
Eatthis.com: These 5 Drinks Cause the Worst Teeth Stains, Dental Surgeon Says

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu