Close search

Sklidil obrovský úspěch v Cannes i v Karlových Varech. Humorný snímek o mužských akvabelách míří do českých kin

csfd.cz Zdroj: csfd.cz

Pod názvem Utop se nebo plav se na konci prosince objeví v české distribuci snímek, který se stal hitem francouzských kin. Ještě předtím dokázal nadchnout jak náročné canneské publikum, které mu tleskalo vestoje, tak pobavit i dojmout české diváky na závěr filmového festivalu v Karlových Varech.

Francouzská hořká komedie pracuje s divácky vděčným motivem hrdiny, který se snaží odrazit ode dna a dostat se zpátky do života. Možná proto, že nemá co ztratit, odpoví depresemi a krizí středního věku trpící Bertrand na inzerát, který hledá člena družstva mužského synchronizovaného plavání.

Dostává se tak do skupiny životem podobně semletých, ale zároveň sympatických „ztroskotanců“, jejichž snaha udržet se doslova i obrazně na hladině, přináší řadu tragikomických příhod.

Režisér, scénárista a herec Gilles Lellouche, jehož je Utop se nebo plav po práci v tvůrčích tandemech de facto režisérským debutem, obsadil do hlavních rolí typově rozdílné hvězdy současného francouzského

filmu.

Jakkoli je film hodně o týmovosti ducha a dokonalé „synchronizaci“ všech hlavních hrdinů, režisér přiznává, že před natáčením záměrně nepodnikal s herci žádná soustředění či zkoušky: „Myslím, že když se herci předem tolik neznají, dokáží pak daleko lépe vytvořit na place jistou zdravou dávku jiskření a určitého tření, která je navzájem stimuluje a je spíše ku prospěchu věci.“

Zda se ono kouzlo povedlo, mohou čeští diváci posoudit od 27. 12. 2018, kdy vstupuje do široké sítě kin díky distributorovi Bohemia Motion Pictures. Nyní se film, který si premiéru odbyl na letošním Francouzském filmovém festivalu, představuje v krátké ukázce, kterou můžete zhlédnout zde.

Nejčtenější články