Close search

Skandální film Poslední tango v Paříži: Vyvolal nenávist i psychické potíže

archiv Zdroj: archiv

Film Poslední tango v Paříži, který dnes vysílá Česká televize, provázely již od počátku vzniku jen samé skandály. Mohou za to syrové erotické scény hraničící s dobrým vkusem i fakt, že tehdy osmačtyřicetiletý Marlon Brando odehraje po boku jen devatenáctileté Marie Schneider velmi vyzývavé obrazy. A k tomu všemu to mrazivé znásilnění s kouskem másla...

Společensky kritické drama o vztahu postaršího Američana a mladinké Pařížanky, kteří se tajně setkávají v podkrovním bytě, kde holdují sexu, natočil známý režisér Bernardo Bertolucci. Na svou dobu, premiéra byla v roce 1972, šlo o velmi kontroverzní film. A vášně budí dodnes.

Brando to chtěl vzdát

Chybělo málo a film by vůbec nevznikl. Režisér měl totiž už dopředu jasno o představitelích hlavních rolí. Pro úlohu Američana chtěl výhradně Marlona Branda. Jenže tomu se do provokativního projektu nechtělo. „Měl jsem scénář, ale po prvním přečtení jsem dostal doslova strach. Bylo mi jasné, že tenhle erotický a pokryteckou morálku odsuzující film bude časovaná bomba. A toho já se nechtěl účastnit. Tak jsem scénář někam založil a na kamerové zkoušky ani nedorazil,“ vyprávěl později Marlon Brando pro Daily Mirror.

To si ale samozřejmě nenechal režisér Bertolucci líbit. Milého Branda pozval na večeři, kam ale pro změnu nedorazil sám a na stole luxusní restaurace nechal jen svou vizitku a další kopii scénáře se slovy: Chci jen Vás, mistře. „To mi samozřejmě udělalo moc dobře. Bertolucci přesně věděl, jak zamířit na mé ego. Sice mě šíleně naštval, že na večeři nedorazil a udělal ze mě tak trochu hlupáka, zároveň jsem takovou reakci nečekal. Ještě v restauraci jsem si scénář znovu přečetl a změnil své rozhodnutí. Chtěl jsem to točit,“ dodal Brando v rozhovoru.

Prokletí pokračuje

Ani po první klapce nebylo vše v pořádku. Jen málokdo ví, že pouhé dva týdny po začátku natáčení to vypadalo, že film skončil. Od elektrického vedení se totiž vzňal sklad kostýmů. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, ale kostýmy byly pryč. „Chvilku jsem si říkal, že je to znamení, ale pak jsem se rozhodl v natáčení pokračovat. Povolal jsem kostýmní výtvarníky, šilo se dnem i nocí, než byly kostýmy zase hotové a natáčení mohlo pokračovat,“ komentoval smolné chvíle ve videorozhovoru sám Bernardo Bertolucci.

Znechucení hlavní hrdinky

Asi nejvíce šokující scénou filmu bylo znásilnění. Bertolucci až v roce 2013 přiznal, že ani on, ani představitel hlavní role Marlon Brando herečce Marii Schneiderové předem nesdělili svůj plán, jak předstírané znásilnění natočí. Místo lubrikačního gelu nakonec použili máslo. „Chtěl jsem, aby Marie reagovala jako žena, ne jako herečka, aby cítila vztek a ponížení,“ přiznal Bertolucci.

Schneiderová, která zemřela roku 2011 v 58 letech po dlouhé nemoci, mluvila o sporné scéně několikrát. Snímek sice udělal z tehdy devatenáctileté dívky hvězdu, nicméně ještě čtyři roky před smrtí zopakovala listu Daily Mail, že se režisérem a hereckým partnerem cítila být opravdu znásilněna, trpěla psychickými problémy a neměla chuť již v natáčení pokračovat. K tomu ji ale nakonec donutila herecká smlouva.

Ženám je z toho špatně

Scéna ovšem dodnes vyvolává bouřlivé reakce. I sám Bertolucci těsně před svou smrtí ve zmiňovaném videorozhovoru řekl, že kdyby měl dnes jinou možnost, natočil by ji jinak. „Vím, že Marie mě za Poslední tango v Paříži doslova nenáviděla, už nikdy jsem s ní nemluvil a pokud vím, nebyl s ní ve spojení ani Marlon Brando. Velice mě to vše mrzí a kdybych to mohl změnit a nějak Marii vynahradit, udělám to,“ kál se v rozhovoru režisér.

Nebylo mu to ale nic platné. Po jeho vystoupení se mezi filmaři probudila vlna reakcí zejména na sociálních sítích. Herečka Jessica Chastainová na Twitteru vzkázala, že se jí z odhalení dělá špatně. Filmařka Ava DuVernayová označila Bertolucciho postup za neomluvitelný: „Jako režisérka to dovedu stěží pochopit, jako žena jsem znechucená a rozzuřená.“ Některé z celebrit pak dokonce volaly po zákazu promítání skandálního snímku.

Film i jeho zákulisí prostě vzbuzují emoce dodnes. Poslední tango v Paříži, které dnes vysílá Česká televize, můžete milovat, nebo nenávidět…

NA KONTROVERZNÍ SCÉNY Z FILMU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články