Close search

Silvestr s Thomasem Edisonem: Když slavný vynálezce poprvé veřejnosti ukázal žárovku, zvědavce svážely vlaky

Wikimedia Commons/NPGallery, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/NPGallery, Public domain

Thomas Edison patří mezi nejslavnější vynálezce všech dob. Žárovku sice nevymyslel, ale jako první vyrobil takovou, kterou bylo možné používat všude. Svůj zlepšovák demonstroval poprvé 31. prosince 1879. O tři roky později rozsvítil také brněnské Mahenovo divadlo.

Není bez zajímavosti, že první veřejnou budovou na světě, kde se používaly Edisonovy elektrické lampy, bylo brněnské Mahenovo divadlo. V důsledku požárů, které poničily Národní divadlo nebo brněnskou Redutu, se stavitelé rozhodli nahradit plynové lampy Edisonovou novinkou. A když Mahenovo divadlo v roce 1882 zvedlo poprvé svou oponu, diváky přivítalo také elektrické světlo...

Převratný vynález Thomase Edisona

Přestože byla první žárovka vyrobena přibližně o 40 let dříve, žádný vynálezce jí nedokázal dát praktickou podobu. Pak přišel Edison, který koncem 70. let 19. století po nesčetných testech vyvinul vysoce odolné uhlíkové vlákno, které vydrželo hořet celé hodiny. A k tomu vyrobil elektrický generátor, který dokázal napájet velký osvětlovací systém.

První veřejnou ukázku této žárovky připravil Edison 31. 12. 1879, kdy rozsvítil ulici v Menlo Park v New Jersey. Pennsylvania Railroad Company kvůli tomu vypravila speciální vlaky, protože veřejnost byla z novinky nadšená a na místo se hrnuly davy lidí.

"Uděláme elektřinu tak levnou, že svíčky budou pálit jen bohatí," pronesl tehdy Edison. Jeho žárovka se po zdlouhavém patentovém řízení rozšířila také do Evropy. V roce 1881 vyjednali brněnští radní smlouvu s Edison Electric Light Company. Následně bylo v Mahenově divadle instalováno Edisonem navrhnuté elektrické osvětlení.

Projekt vznikal pod dohledem jeho asistenta Francise Jehla a elektrárna musela být postavena téměř 300 metrů od divadla, aby její hluk nerušil provoz divadla. Fungovala díky čtyřem obřím dynamům dovezeným z New Yorku. Sám vynálezce se tohoto procesu neúčastnil, do Brna se přijel podívat až o čtvrtstoletí později.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Thomas Edison, Mahen Theatre
History.com: Thomas Edison demonstrates incandescent light

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu