Close search

Silný kašel, ztráta chuti a čichu. Pacient s koronavirem si vede deník a den po dni popisuje boj s nemocí

Twitter Zdroj: Twitter

Pětatřicetiletý Yale Tung Chen pracoval na pohotovosti v madridské nemocnici Universitario La Paz, když se po jedné noční směně začal cítit špatně. Následovaly testy pozitivní na koronavirus. Chen na svém twittrovém účtu den za dnem popisuje průběh života s obávanou nemocí.

Je to mrazivé čtení. Muž, který je v první linii, byl odstaven od práce a rodiny, a musí jen sledovat, jak to půjde dál. Protože se pan Chen věnuje i popisu stavu svých plic a jejich ultrazvukových záznamů, přinášíme redakčně upravený příběh zápasu s virem, kterých ochromil planetu.

Na konci směny jsem se začal cítit špatně. V tom momentu mě napadlo, jestli to nemůže být koronavirus, ale neměl jsem žádné epidemiologické kontakty, které by vysvětlovaly mé obavy,“ vzpomíná Chen pro LBC News.

Osudovou směnu odsloužil v pátek 6. března. Aby nebyl potenciální hrozbou pro manželku a děti, okamžitě se dal testovat a po pozitivním výsledku se uzavřel doma v jednom pokoji, aby zabránil kontaktu s okolím. Od pondělí 9. března se pak na svém twitterovém účtu dělí s veřejností o průběhu onemocnění.

Život s koronavirem

Den první - Sucho v krku, bolest hlavy (silná), suchý kašel, ale ne dušnost. Naštěstí žádné abnormality na plicích. Mírné příznaky v tento den zaznamenala i jeho rodina.

Den druhý – Menší sucho v krku, méně kašle a bolesti hlavy (bohudíky!). Stále žádná dušnost nebo bolest na hrudi.

Den třetí – Žádné sucho v krku nebo bolesti hlavy. Včera byl den kašle. Dnes stále bez dušnosti nebo bolesti na hrudi. Začal průjem, ale naštěstí kašel se zlepšil.

Den čtvrtý – Více kašle a únavy (opravdu hodně), ale žádná dušnost nebo bolest na hrudi.

Den pátý – Méně kašle a únavy, stále žádná dušnost a bolest na hrudi. Dorazily výsledky textů Chenovy rodiny, naštěstí byly negativní.

Den šestý – Méně kašle, trochu únavy, ale žádná dušnost ani horečka.

Twitter

Den sedmý – Kašel a slabost se (opět) zhoršily. Stále žádná dušnost ani horečka.

Den osmý – Méně kašle a slabosti, žádná dušnost ani varovné příznaky. Žádná horečka.

Den devátý – Cítím se trochu lépe. Víc kašle. Žádná dušnost ani varovné příznaky. Žádná horečka.

Den desátý – Méně unavený, ale více kašle, ztráta chuti a čichu. Žádná dušnost, varovné příznaky ani horečka.

Den jedenáctý – Méně únavy a kašle, nedokážu vydržet malou námahu. Žádná dušnost nebo varovné příznaky. Žádná horečka.

Den dvanáctý – Lepší stav. Hlavní příznaky jsou kašel, nevolnost a průjem. Žádná dušnost, varovné příznaky nebo horečka.

Den třináctý – Menší kašel, slabost, nevolnost a průjem. Žádná dušnost, varovné příznaky nebo horečka.

Den čtrnáctý – Méně příznaků jako kašel, slabost nebo nevolnost. Lehké bolesti hlavy. Znovu jsem získal chuť do jídla a čich. Žádná horečka ani dušnost.

Den patnáctý – Stejný kašel, méně slabosti. Průjem kvůli užití léku Azithromycin. Žádná horečka nebo dušnost.

Madridský lékař Yale Tung Chen užívá ibuprofen a paracetamol, pije hodně vody a dokonce každý den dělá kliky. Kromě popisování jednotlivých dnů sdílí na twittrovém účtu @yaletung i ultrazvukové zobrazení svých plic a jejich postupné změny, které diskutuje s dalšími lidmi.

V minulém století ochromoval planetu tyfus. Jak probíhal boj s touto nemocí? Podívejte se do GALERIE:

Nejčtenější články