Close search

Šikana nemá vliv jenom na duševní zdraví dětí: Podle odborníků se u nich o desítky let později mohou objevit také záněty

Freepik Zdroj: Freepik

Dlouho se ví, šikana je špatná v jakékoliv podobě. Ale až v poslední době se ukazuje, jaké dopady vlastně má na člověka. BBC píše, že jedním z důsledků šikany může být vyšší výskyt zánětů, které pak mohou vést třeba k onemocnění srdce nebo cukrovce.

Podle informací Českého rozhlasu řešilo v posledních třech letech alespoň jeden případ šikany 57 % základních a 63 % středních škol v Česku. Asi pětinu z těchto případů pak tvořila kyberšikana. Pojďme se podívat, jaké důsledky se u šikanovaných dětí mohou objevit v dospělosti.

Důsledky šikany na zdraví

BBC otevírá svůj velký materiál o šikaně výčtem slavných lidí, kteří veřejně prohlásili, že byli šikanovaní. Patří mezi ně zpěvačka Lady Gaga, rapper Eminem, herečka Blake Lively nebo Kate Middleton, známá nyní jako princezna z Walesu.

Lidé si dříve mysleli, že šikana je normální chování a v některých případech by to mohlo být i dobré – protože buduje charakter,“ vysvětluje Louise Arseneault, profesorka vývojové psychologie na King's College London. A dodává že trvalo dlouho, než výzkumníci začali považovat šikanování za něco, co může být skutečně škodlivé. Díky této změně pohledu víme, že šikana je z krátkodobého hlediska vážným rizikem pro duševní zdraví dětí, přičemž nejvýraznějšími důsledky jsou zvýšená úzkost, deprese a paranoidní myšlení. Zatímco některé z těchto příznaků se mohou vytratit poté, co šikana skončí, spousta obětí nadále trpí vyšším rizikem duševní choroby.

Arseneault ve svém výzkumu analyzovala data z 50 let trvající studie o lidském životě a zjistila, že stres si může vybrat daň ještě desítky let po události. Častá šikana ve věku od sedmi do jedenácti let byla spojena s výrazně vyšší mírou zánětu ve věku 45 let. A to bez ohledu na další faktory, včetně stravy, fyzické aktivity nebo kouření. Zvýšený zánět může narušit imunitní systém a přispívá k opotřebení orgánů, což vede k onemocněním, jako je cukrovka a kardiovaskulární onemocnění. Prostým ukončením šikany proto potíže ještě ani zdaleka nekončí...

Zdroje informací:
BBC.com: The Nordic way to stop bullying
Journals.lww.com: How Well Do We Understand the Long-Term Health Implications of Childhood Bullying?
iRozhlas.cz: Počet případů šikany mezi žáky vzrostl. Řešilo ji 57 procent základních a 63 procent středních škol

Nejčtenější články