Close search

Šest signálů podle kterých poznáte, že žijete s manipulátorem

pixabay Zdroj: pixabay

Občas se to stane. Zamilujete se do někoho, kdo se po čase začne chovat trochu jinak než na začátku. Jedním z takových neslavně proslulých rysů našich partnerů je, že s námi chtějí manipulovat. Anebo jsme to my, kdo s partnery manipuluje? Každopádně si přečtěte těchto šest signálů, při kterých byste měli zbystřit.

1. Dává vám všechno za vinu

V tomhle jsou manipulátoři opravdu skvělí. Dokážou v nás vyvolat pocit viny, ať už se stalo cokoli. I tehdy, když jsme vůbec nic neprovedli. Například přijdete za partnerem s žádostí o pomoc. Odpověď, které se dočkáte, zní: „Nemyslíš, že můžu být zaneprázdněný? Už jsem ti říkal, že mám spoustu práce!“ Najednou se cítíte provinile.

A to jen proto, že jste potřebovali pomoct. Takové situace vypovídají o tom, že si váš partner myslí, že se vše točí jen kolem jeho osoby. Zůstaňte v klidu. Oba jste dospělí lidé a jste zodpovědní za své jednání. Připomeňte mu to a dejte jasně najevo, že s vámi a vašimi pocity manipulovat nebude.

2. Vždy ze sebe udělá oběť

Ať už se mezi vámi stalo cokoli, ve výsledku je on ten, který se cítí ublíženě? Manipulátor se před vámi vždy snaží vypadat jako oběť. Díky tomu mu vše odpustíte a vlastně ho nakonec ještě litujete. Manipulátoři často využívají tohoto triku, aby něčeho dosáhli, nebo když se snaží zbavit zodpovědnosti za své činy.

3. Neustále vás provokuje

Když manipulátorovi dojdou argumenty, začne vás provokovat. Dělá cokoli proto, aby vás naštval nebo aby ve vás vyvolal negativní emoce. Účel jeho jednání je jasný. Chce vás zatáhnout do zbytečné hádky a přimět vás, abyste řekli něco neuváženého, čeho by mohl později použít proti vám.

Zapamatujte si to a na provokace nereagujte! Zůstaňte klidní a snažte se udržet hovor u původního tématu. Pokud se ovšem váš partner takto chová pravidelně, možná byste měli popřemýšlet o ukončení vztahu.

4. Dává vám deadliny

Čím méně času na rozhodnutí máme, tím je pravděpodobnější, že uděláme chybu. To manipulátoři moc dobře vědí a umí to využít! Proto na nás tlačí, abychom se rozhodli co nejrychleji. Psychologové doporučují, abyste si vždy vzali čas na rozmyšlenou. Partnerovi řekněte, že o tom „popřemýšlíte“.

5. Zkresluje a překrucuje situace

Manipulátor úmyslně překrucuje vaše slova tak, aby vás vykreslil v co nejhorším možném světle a sám vyvázl bez úhony. Někteří manipulátoři jsou v této technice tak dovední, že vás skutečně dokážou přesvědčit a vy začnete pochybovat o vlastních vzpomínkách. Spoléhejte se na svou paměť. Pořádně se zamyslete a ujistěte se, že vše bylo tak, jak si to pamatujete. Trvejte na tom, neustupujte. Nenechte se ale zatáhnout do vášnivé hádky. Mluvte klidně, ale nekompromisně.

6. Dělá ze sebe hloupého

Předstírají, že vás nepochopili nebo že vás neslyšeli. Takový trik je nepochybně hodně dětinský, nicméně manipulátoři ho často a rádi využívají. Jestliže partner nerozumí vašemu požadavku, zkuste mu ho několikrát přeformulovat.

 

Nejčtenější články